Przejdź do treści

Zespół z Poznania zwyciężył w Copernicus Hackathon Polska 2020

Zespół Let’s Save The Rain – zwycięzcy Copernicus Hackathon Polska 2020

Zespół Let’s Save The Rain z Poznania, który stworzył narzędzie do wspomagania zarządzaniem wodą opadową z wykorzystaniem danych satelitarnych, został zwycięzcą Copernicus Hackathon Polska 2020. Nagroda główna, którą otrzymał zespół, to uczestnictwo w rocznym międzynarodowym programie Copernicus Acceleration. Finał hackathonu został przeprowadzony w całości online.

Tegoroczny hackathon miał niecodzienny przebieg. Część pierwsza odbyła się w tradycyjnych warunkach 7 marca w łódzkim SkyHubie (o programie Copernicus Hackathon Polska 2020). 

Ten dzień poświęcony był na szkolenia i warsztaty z udziałem ekspertów z branży kosmicznej. Natomiast finał, który miał się odbyć tydzień później również w łódzkim SkyHubie, musiał przenieść się do sieci z powodu pandemii koronowirusa i związane z tym ograniczenia.

W tygodniowej przerwie pomiędzy obiema częściami hackathonu odbyły się także sesje mentorskie online – uczestniczące w nich drużyny miały okazję zadawać pytania ekspertom technicznym i biznesowym.

Finał został rozegrany w 100% online. Zespoły nagrały swoje finałowe prezentacje na wideo i przesłały do oceny jury. Następnie przeprowadzona została seria telekonferencji. Po rozmowach z zespołami i zadaniu dodatkowych pytań, jury podjęło decyzję, komu przyznać nagrody.

Nagrodę główną, czyli udział w międzynarodowym programie akceleracyjnym Copernicus, wygrał zespół z Poznania, nazywający się Let's Save The Rain – w składzie: Kamil Jawgiel, Katarzyna Pędziwiatr, Krzysztof Achtenberg, Olga Nowakowska i Maria Dolniak. Projekt powstał pod patronatem Sweco Consulting. Let's Save The Rain to narzędzie do wspomagania zarządzania wodą opadową z wykorzystaniem danych satelitarnych.

Poza nagrodą główną, przyznane zostały nagrody dodatkowe:

  • Nagroda od Space Bridge Fund – 20 godzin mentoringowych – powędrowała do zespołu Let's Save The Rain.
  • Nagroda firmy Kapitech – 10 godzin mentoringowych – została przyznana AgriSen – zespołowi z Rumunii, który zaproponował platformę monitoringu pól dla rolników, organizacji rządowych i naukowców.
  • Voucher dostępu do serwisu CREODIAS – także powędrował do zespołu AgriSen.

W finale wzięły także udział dwa inne zespoły. Almine CityForm z Krakowa zaproponował narzędzie wspomagające projektowanie infrastruktury miejskiej, planowanie inwestycji i prognozowanie popytu obywateli na usługi. Zespół Urban Alert z Łodzi stworzył aplikację, która rozpoznaje inwestycje i budynki niezgodne z lokalną polityką przestrzenną i tworzy powiadomienia dla samorządów lokalnych.

Organizatorami Copernicus Hackathon Polska byli: firmy Kapitech i Astri Polska, Instytut Geodezji i Kartografii oraz SkyHub.

Jury Copernicus Hackathon składało się z przedstawicieli firm Kapitech, Astri Polska, Instytutu Geodezji i Kartografii, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Space Bridge Fund. Organizatorzy szczególne podziękowania kierują do następujących osób: Martyna Gatkowska, Kinga Gruszecka, Anna Mirończuk, Damian Olszewski, Michał Kubicki, Radek Grabarek, Paweł Kwiatkowski, Maciej Pawlina i Grzegorz Maciaszek.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie Copernicus Hackathon .

Program Copernicus to program obserwacji Ziemi (Earth Observation) za pomocą satelitów, które każdego dnia zbierają dane o naszej planecie w świetle widzialnym, podczerwonym, jak i obserwują ją radarowo. Realizowany jest przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Dane z programu Copernicus dostępne są do wykorzystania za darmo przez wszystkich chętnych. Celem Copernicus Hackathon jest znalezienie nowych sposobów na wykorzystanie tych danych, rozwinięcie nowych firm i przedsięwzięć z sektora Earth Observation oraz polepszenie warunków życia na Ziemi w czasie zmian klimatycznych, niestabilności pogody oraz wyczerpywania się surowców naturalnych.

Hackathon to zwykle wydarzenie, podczas którego uczestnicy w bardzo krótkim okresie czasu (od kilku godzin do dwóch dni) opracowują nowe rozwiązania, tworzą aplikacje i strony internetowe oraz rozwiązują postawione przed nimi wyzwania. Ze względu na złożoną naturę wykorzystania danych satelitarnych z programu Copernicus, ta edycja hackathonu była podzielona na dwie części – warsztatową i konkursową.

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Copernicus Hackathon

Reklama