Przejdź do treści

Zimowe Warsztaty Astrofotografii dla nauczycieli w MOA

Zdjęcie z warsztatów obserwacyjnych. Źródło: MOA

W dniach od piątku 9 do wtorku 13 lutego 2024 roku odbędą się w Niepołomicach kolejne warsztaty obserwacyjne, przeznaczone dla nauczycieli oraz pełnoletnich pasjonatów astrofotografii.

Uczestnicy zostaną zakwaterowani w budynku Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego przy ulicy Mikołaja Kopernika 2, tam też będą odbywały się wszystkie zajęcia. Do dyspozycji będzie sala wykładowa, jadalnia, dwie sale ćwiczeń z komputerami stacjonarnymi oraz kopuła z teleskopem. Oprócz tego na tarasie obserwacyjnym będzie można ustawić instrumenty przenośne, nawet te zasilane zewnętrznie, ponieważ są tam trzy przyłącza z dostępem do sieci elektrycznej oraz do Internetu.
Na wieczornym niebie będzie wtedy królował Jowisz, młodziutki Księżyc będzie zachodził wcześnie, zatem nieboskłon będzie się prezentował w pełnej krasie. Wytrwali obserwatorzy będą mogli zapolować na Urana oraz na kometę 62P/Tsuchinshan i nad ranem 12P/Pons-Brooks. Gwiazdozbiory zimowe z Bykiem, Woźnicą, Orionem i Bliźniętami jak co roku przyciągną uwagę uczestników, zaś Plejady, Wielka Mgławica w Orionie i Gromada Podwójna w Perseuszu będą zdobiły niebo przez długie nocne godziny.

Tematów do zajęć nie braknie, zwłaszcza że uczestnicy zajmą się również opracowywaniem zdjęć z projektów Microobservatory oraz EarthKAM. W ciągu dnia będą poświęcać czas na obserwacje Słońca, którego aktywność nadal rośnie. Na tarasie obserwacyjnym będą dostępne teleskopy słoneczne z filtrami szarymi, jak też z filtrami w linii H‑alfa oraz – uwaga – nowość – Ca II. Będą również  zajęcia z badania meteorytów, a także sporządzanie urządzenia do solarygrafii.

Podobnie jak w latach ubiegłych, udział w zajęciach będzie bezpłatny, zaś wyżywienie należy zapewnić we własnym zakresie. Jak wspomniano, do dyspozycji będzie jadalnia z pełnym wyposażeniem kuchennym.

Zajęcia, jak to na warsztatach, będą prowadzone zarówno przez nauczycieli MOA, jak i przez samych uczestników – organizatorzy zapraszają do zgłaszania tematów. Zachęca się do zabrania ze sobą własnego sprzętu obserwacyjnego – lunet, teleskopów, kamer fotograficznych, choć miejscowe wyposażenie jest wystarczające. Z praktyki jednak wiadomo, że najlepiej pracuje się z własnym sprzętem, którego obsługa może być doskonalona dzięki kontaktom z doświadczonymi obserwatorami. W razie przyjazdu z własnym laptopem zalecane jest zainstalowanie następujących darmowych programów:

 

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, zapisy dokonywane są wyłącznie przy pomocy formularza.

Warto zapoznać się ze sprawozdaniami z poprzednich warsztatów, które są dostępne na stronie internetowej oraz na blogu MOA.

Wszelkie zapytania prosimy kierować do prowadzącego Grzegorza Sęka mailowo pod adresem gsek@moa.edu.pl lub telefonicznie pod numerem 608–431–106.

https://moa.edu.pl/wp-content/uploads/2014/01/BANER23.jpg

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Magda Maszewska

Źródło: MOA

 

Ilustracje: Zdjęcie z warsztatów obserwacyjnych (u góry), Logotyp MOA (poniżej). Źródło: MOA

Reklama