EarthKAM i uczniowie, czyli kolejne warsztaty dla nauczycieli w MOA

San José de Jáchal w Argentynie

W sobotę i niedzielę 27 i 28 kwietnia br. w Niepołomicach odbędzie się kolejne szkolenie przeznaczone dla nauczycieli szkół wszystkich typów w używaniu zdjęć satelitarnych z projektu Sally Ride EarthKAM @ Space Camp do badania naszej planety.

Sally Ride EarthKAM (Earth Knowledge Acquired by Middle school students) to edukacyjny program NASA, który umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczeństwu poznanie Ziemi z wyjątkowej kosmicznej perspektywy.

Lista zagadnień, jakie będą w polu zainteresowania na kwietniowych warsztatach w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym obejmuje:

• Zasady projektowania zdjęć przez uczniów
  • Opracowanie zdjęć archiwalnych – rozpoznawanie pokrycia terenu oraz obiektów antropogennych
  • Wykrywanie zmian na wybranych obszarach
  • Określanie skali i kierunków świata, wykonywanie prostych pomiarów z wykorzystaniem metod geometrycznych
  • Osadzenie badanych obszarów w realiach historii i kultury z nawiązaniem do podstaw programowych przedmiotów szkolnych
  • Opisywanie zdjęć z użyciem programów FastStone oraz GIMP
  • Wykonanie plakatów oraz wpisów internetowych zawierających podsumowanie rezultatów ze szczegółowym ich opisaniem

Uczestnicy sięgną do archiwów MOA, aby doskonalić umiejętności i szlifować biegłość w posługiwaniu się narzędziami internetowymi.

Korzystne będzie wcześniejsze utworzenie bezpłatnego konta na stronie projektu, co przyda się w późniejszej praktyce szkolnej.

Organizatorzy zapowiadają dodatkową niespodziankę, ale szczegóły zostaną podane w ostatniej chwili.

Zapisy wyłącznie przez stronę Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, co gwarantuje otrzymanie stosownego certyfikatu.
Liczba miejsc ograniczona.

Termin: 27-28 kwietnia 2024 r.
Miejsce: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach
Cena: bezpłatnie
Adresaci: nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych szkół wszystkich typów

Opracowanie: Magda Maszewska