Przejdź do treści

Znamy laureatów 64. Olimpiady Astronomicznej

64. Olimpiada Astronomiczna - uczestnicy i jurorzy

13 czerwca w Chorzowie zakończyły się zawody finałowe 64. Olimpiady Astronomicznej. Zwycięzcą został Jakub Wróbel, uczeń XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Szkolna Olimpiada Astronomiczna to najbardziej prestiżowy konkurs astronomiczny dla młodzieży odbywający się w Polsce. Krajowa olimpiada jest jedną z najstarszych tego typu zawodów na świecie – organizowana jest od 1957 roku.

W tym roku do pierwszego etapu (korespondencyjnego) przystąpiło 175 uczniów z całej Polski. W marcu w Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Krośnie, Wrocławiu i Krakowie zorganizowano półfinały, do których zostało zakwalifikowanych 66 osób. Do etapu finałowego dotarło 20 uczestników. Ich kilkudniowe zmagania odbywały się w Chorzowie od 10 do 13 czerwca 2021 r. Ze względu na trwającą przebudowę i modernizację budynku Planetarium Śląskiego zawody odbyły się w tymczasowej siedzibie instytucji na Stadionie Śląskim.

Laureaci 64. Olimpiady Astronomicznej

Laureaci 64. Olimpiady Astronomicznej. Źródło: Planetarium Śląskie.

 

Zwycięzcą został Jakub Wróbel, uczeń XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Kolejne miejsca zajęli:
II miejsce – Aleksander Waczyński (CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie),
III miejsce – Antoni Skoczypiec (V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie),
IV miejsce – Piotr Tokarczyk (III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu),
V miejsce – Milan Wowra (II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku).

Piątka laureatów będzie reprezentowała Polskę podczas Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku ze względu na pandemię COVID-19 zostanie zorganizowana w formie online.

Urania co roku wspiera Olimpiadę Astronomiczną.
 

Więcej informacji:

Źródło: Planetarium Śląskie

Opracowanie: Krzysztof Czart
 

Na zdjęciu na same górze: Uczestnicy i jurorzy zawodów finałowych 64. Olimpiady Astronomicznej, które odbyły się w Chorzowie od 10 do 13 czerwca 2021 r. Fot.: Tomasz Skowron.

Reklama