Przejdź do treści

Zniszczone ukraińskie obserwatorium astronomiczne prosi o wsparcie na odbudowę

Zniszczenia w obserwatorium astronomicznym Instytutu Radioastronomii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy

Niedawno pisaliśmy o zniszczonym ukraińskim obserwatorium astronomicznym. Placówka prowadzi zbiórkę funduszy na odbudowę i przywrócenie do pracy radioteleskopu UTR-2 – i prosi o wsparcie.

W obserwatorium astronomicznym niedaleko miejscowości Iwaniwka (Іванівка) koło Charkowa znajduje się Ukrainian T-shaped Radio telescope, second modification (UTR-2), który jest największym na świecie radioteleskopem pracującym na falach dekametrowych. Placówka została zdewastowana przez wojsko rosyjskie, które okupowało ją przez kilka miesięcy. Rosyjscy żołnierze zniszczyli budynek i sprzęt obserwatorium.

Obecnie okoliczne tereny zostały oswobodzone przez armię ukraińską, a naukowcy mają nadzieję na odbudowę obserwatorium i przywrócenie radioteleskopu do pracy.

 

Apel ukraińskich astronomów

Oto tłumaczenie apelu wystosowanego 29.09.2022 r. przez pracowników obserwatorium:

Drodzy Koledzy i Przyjaciele,

bohaterskie Siły Zbrojne Ukrainy niedawno oswobodziły tereny Obserwatorium Radioastronomicznego, noszącego imię wybitnego radioastronoma Siemiona Braudego. Przez wiele lat obserwatorium korzystało z największego na świecie radioteleskopu dekametrowego UTR-2, który posiada status Narodowego Dziedzictwa Ukrainy i bez przesady zasługiwałby także na podobny tytuł dla całej ludzkości.

Następstwa zbrodniczych czynów najeźdźców są straszne. Wszelkiego rodzaju sprzęt radiowy i komputerowy został zniszczony lub splądrowany, a budynki obserwatorium uległy poważnemu uszkodzeniu lub zniszczeniu. Cały teren oraz tunele z kablami teleskopu zostały zaminowane.

Po rozminowaniu terenu i budynków będziemy dążyć do pilnego zabezpieczenia głównego budynku obserwatorium przed jesiennymi i zimowymi opadami. Budynek ma zniszczony dach i uszkodzone stropy między kondygnacjami. Systemy ogrzewania i kanalizacyjne również wymagają pilnych prac konserwacyjnych. W dalszej perspektywie mamy nadzieję na odbudowę i przywrócenie do pracy radioteleskopu UTR-2.

Trwa wojna, a podstępny i bezlitosny wróg nie przestaje zabijać obywateli naszego kraju, niszcząc ich domy i infrastrukturę cywilną. Z tego powodu budżet państwa jest przeznaczony w pierwszej kolejności na finansowanie Sił Zbrojnych Ukrainy oraz ochronę życia ludzi. W tych warunkach ani rząd, ani Narodowa Akademia Nauk Ukrainy nie są w stanie realizować wydatków na odbudowę placówek badawczych. Dlatego apelujemy do międzynarodowej społeczności naukowej o pomoc. Naszym celem jest uratowanie unikalnego instrumentu naukowego, jakim jest ten teleskop. Potencjał tego instrumentu nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Prosimy wszystkich naszych kolegów, z którymi od lat prowadzimy współpracę naukową, o finansową pomoc w uratowaniu światowej klasy instrumentu.

Wszystkie darowizny, które otrzymamy od Was lub Waszych instytucji, zostaną przeznaczone wyłącznie na odbudowę technicznej infrastruktury oraz budynków obserwatorium. Zobowiązujemy się przedstawić szczegółowy raport z wydatków z tym związanych.

W imieniu Instytutu Radioastronomii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy z serdecznymi podziękowaniami:


Vyacheslav. Zakharenko (Wiaczesław W. Zacharenko), Dyrektor
Leonid Lytvynenko (Leonid Lytwynienko), Dyrektor emerytowany
Oleksandr Konovalenko (Ołeksandr Konowalenko), Wicedyrektor
Dmytro Vavriv (Dmytro Wawriw), Wicedyrektor
Valery MShulga (Walery Szułga), Kierownik wydziału
Yuri Yampolsky (Jurij Jampolski), Naukowiec

Zbiórka funduszy prowadzona jest na konto bankowe w euro:
IBAN: UА283223130000025300000000139/978
Beneficiary: Institute of Radio Astronomy of the National Academy of Sciences of Ukraine
Beneficiary Bank: JSC State Export-Import Bank оf Ukraine
Address: 127 Antonovусhа Str., Kyiv, 03150 Ukraine
SWIFT: EXBS UA UX
Cоrrеsроndent Bank: Deutsche Bank Trust Company Americas, New York
SWIFT: BKTRUS 33
Account: 04094221
The purpose of the transfer is "Charitable aid"

Można też pomóc poprzez polską zbiórkę na Zrzutka.pl. Zgromadzone na niej środki będą przekazane na główne konto zbiórki obserwatorium.

 

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Na zdjęciu: Zniszczenia w obserwatorium astronomicznym Instytutu Radioastronomii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Źródło: Narodowa Policja Ukrainy

Reklama