Przejdź do treści

Zooniverse - projekt Milky Way

 Galaktyka M82. Góra: Obserwacje teleskopem Subaru o dużej rozdzielczości wnętrza M82. Środek: Obserwacje M82 w podczerwieni z satelity Spitzer. Dół: Obserwacje optyczne M82 wykonane teleskopem Subaru pokazujące silny wywiew materii przecinający dysk galaktyki. Źródło: Subaru Telescope.

Na stronie youtube można znaleźć krótki samouczek dotyczący interfejsu Milky Way Project, który jest częścią projektu Zooniverse.

Projekt Milky Way zajmuje się obiektami w naszej Galaktyce. Na zdjęciach z Kosmicznego Teleskopu Spitzera wykonanych w podczerwieni użytkownicy zaznaczają i klasyfikują odpowiednie obiekty. Interfejs jest w języku polskim. Autorem tego instruktażowego filmiku jest Mirek Kołodziej z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, który jest jednocześnie członkiem polskiego zespołu technicznego Galaktycznego Zoo.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Elżbieta Kuligowska

Na ilustracji: Galaktyka M82. Góra: Obserwacje teleskopem Subaru o dużej rozdzielczości wnętrza M82. Środek: Obserwacje M82 w podczerwieni z satelity Spitzer. Dół: Obserwacje optyczne M82 wykonane teleskopem Subaru pokazujące silny wywiew materii przecinający dysk galaktyki. Źródło: Subaru Telescope.

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama