bolidy

Pierwsza obserwacja bolidu wywołanego przez obiekt TCO

Po raz pierwszy zaobserwowano bolid o prędkości początkowej mniejszej niż 11,2 km/s. EN130114 miał prędkość początkową 10,9 km/s, został w niedalekiej przeszłości przechwycony na tymczasową, niestabilną orbitę wokółziemską.

Bolid dzienny nad Norwegią

15 stycznia 2017 roku o godzinie 13:48 UT obserwatorzy w Norwegii dostrzegli na niebie bardzo silny rozbłysk światła. Według licznych świadków, na dziennym niebie pojawił się bardzo jasny bolid, a w kilka minut po zjawisku słyszalne były efekty dźwiękowe przypominające odgłos burzowego grzmotu.

Bolid nad południowo-zachodnią Polską, 16 grudnia 2016

Wczoraj wieczorem, o godzinie 18:22 UT nad południowo-zachodnią Polską zaobserwowano bardzo jasny bolid. Zjawisko udało się zarejestrować w stacjach PFN38 Podgórzyn oraz w stacji PFN62 Starowa Góra. Bolid poruszał się w kierunku w przybliżeniu północnym, był bardzo wolny i widoczny przez co najmniej 10 sekund.

Potężny bolid nad Hiszpanią

11 grudnia 2016 roku o godzinie 22:25 czasu lokalnego (21:25 UT) nad hiszpańską Andaluzją zaobserwowano potężny bolid o jasności około -15 magnitudo. Bardzo prawdopodobne, że doszło także do upadku meteorytu lub większej liczby odłamków.

Największe satelitarne detekcje bolidowe – jesień 2016

Według informacji udostępnionych przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, w październiku i listopadzie 2016 roku w atmosferze ziemskiej zaobserwowano 3 superbolidy. Zjawiska zarejestrowano przy użyciu satelitów należących do departamentu obrony USA.

Bolid nad Syberią, 6 grudnia 2016

Według informacji portalu MeteorNews, dziś nad Syberią zaobserwowano bardzo jasny bolid z efektami dźwiękowymi i wysoce prawdopodobnym spadkiem meteorytu. Zjawisko wystąpiło w pobliżu miasta Sayanagorsk w autonomicznej republice Chakasji.

Zbadano dwa bolidy, które przeleciały nad Polską

Trasa przelotu bolidów Okonek i Ostrowite w 2015 roku
Ukazały się wyniki badań dwóch bardzo jasnych meteorów (bolidów), które przecięły niebo nad naszym krajem w nocy z 31 października na 1 listopada 2015 r. Oba zjawiska zostały zarejestrowane przez Polską Sieć Bolidową.

Strony

Subscribe to RSS - bolidy