Sonda Juno 10. raz ogląda z bliska Jowisza

Sonda Juno już po raz 11. okrążyła Jowisza. Podczas ostatniego bliskiego przelotu nad jego chmurami zrobiła kolejną serię zdjęć pokazujących z bliska burzliwą atmosferę planety.

Supermasywne czarne dziury przerastają swoje galaktyki

Wzrost największych czarnych dziur we Wszechświecie jest szybszy, niż tempo powstawania gwiazd w ich galaktykach – wynika z badań wykorzystujących dane z Obserwatorium Chandra oraz z innych teleskopów.

ALMA i kosmiczny pączek

Radioteleskopy sieci ALMA wykonały mapę obracającego się, pełnego pyłu pierścienia leżącego wokół supermasywnej czarnej dziury. Istnienie takich struktur w kształcie pączków z dziurką zostało zasugerowane już wiele lat temu, ale teraz po raz pierwszy teoria ta doczekała się jednoznacznego potwierdzenia. Jest to ważny krok w zrozumieniu wspólnej ewolucji masywnych czarnych dziur i ich galaktyk macierzystych.

Fiasko misji agencji JAXA

Eksperymentalna misja Japońskiej Agencji Kosmicznej JAXA, której celem było wyczyszczenie ziemskiej orbity z kosmicznych śmieci, została oficjalnie uznana za nieudaną.

Astronarium nr 54 o Plutonie i planetach karłowatych

Już jutro premiera kolejnego odcinka cyklu telewizyjnego Astronarium. Tym razem będzie o planetach karłowatych badanych przez sondy kosmiczne (Pluton, Ceres) oraz tych znanych jedynie z obserwacji naziemnych (np. Haumea). Premiera w sobotę o godz. 8.05 w TVP 3, powtórki w środę oraz na YouTube.

Ganimedes: największy ocean w Układzie Słonecznym?

Czy największy ocean w naszym układzie znajduje się na Ziemi? Okazuje się, że niekoniecznie. Naukowcy z ESA sądzą, że ocean pokrywający powierzchnię Ganimedesa ma w sobie sześć razy więcej wody niż oceany ziemskie i trzy razy więcej wody niż skuty lodem ocean na innym satelicie Jowisza, Europie.

Plakat Uranii z widocznością planet na rok 2018

Praktyczny plakat z wykresem widoczności planet i Księżyca na cały rok 2018 to gadżet dołączony do najnowszego numeru "Uranii". Znajdziecie go w salonach EMPiK, Relay, Inmedio, kioskach Ruchu oraz w dobrych planetariach. Możecie też zamówić poprzez internet.

Model supermasywnej czarnej dziury przewiduje charakterystyczne sygnały świetlne

Nowa symulacja supermasywnych czarnych dziur wykorzystuje realistyczny scenariusz do przewidywania sygnałów świetlnych emitowanych w otaczającym je gazie, zanim masy się zderzą – informują naukowcy z Rochester Institute of Technology.

Galaktyka Andromedy jeszcze bardziej podobna do Drogi Mlecznej

Do tej pory sądziliśmy, że w czasie zderzenia, Droga Mleczna zostanie łatwo opanowana przez M31 i niejako „wchłonięta” przez bardziej masywnego towarzysza. Okazuje się jednak, że nieco przeszacowaliśmy naszego przeciwnika…

XXXII Seminarium PKiM

W dniach 3 i 4 marca 2018 roku w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie odbędzie się XXXII Seminarium Pracowni Komet i Meteorów. Seminarium będzie dobrą okazją do spotkania dla wszystkich osób zainteresowanych obserwacjami drobnych ciał Układu Słonecznego, w szczególności obserwacjami meteorów i ich analizą do celów badawczych. Seminarium rozpocznie się w sobotę o godzinie 11. Tego dnia do godziny 19:15 (z przerwą na obiad i przerwami kawowymi) prezentowane będą prelekcje dotyczące sprzętu, metod obserwacyjnych oraz wyników uzyskiwanych przez działającą w ramach PFN Polską Sieć Bolidową. Niedzielna sesja wykładów planowana jest na godziny od 10 do 15 i według wstępnych planów dotyczyć ma szerszej tematyki meteorowej.