Letni obóz astronomiczny AstroCamp w Portugalii

Uczestnicy AstroCamp 2016
Uczniowie szkół średnich mają szanse wziąć udział w obozie astronomicznym w Portugalii. AstroCamp odbędzie się od 6 do 20 sierpnia 2017 r. W najbliższych dniach można rejestrować swój udział w webcaście na temat obozu, a formalny nabór zgłoszeń rozpocznie się w kwietniu.

Ziemskie organizmy mogą przetrwać na Marsie

Mikroorganizmy z Ziemi są zdolne przetrwać niesprzyjające warunki na Marsie - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu z Arkansas. Wykrycie obecności metanu w atmosferze Marsa skłoniło naukowców do postawienia pytania czy ziemskie metanogeny mogłyby przetrwać pod powierzchnią Czerwonej Planety.

Już za kilka miesięcy naukowcy zobaczą czarną dziurę!

Dziś wiemy już, że czarne dziury, niegdyś rozpatrywane jako czysto teoretyczne twory, naprawdę istnieją. Ale dowody na ich obecność są wyłącznie pośrednie. Jeszcze – bo już za kilku miesięcy teleskop EHTo zacznie obserwować radioźródło Sgr A*.

Falcon 9 wynosi Dragona do ISS

Statek towarowy Dragon, który dostarczy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 2,5 t zaopatrzenia, wystartował na szczycie rakiety z historycznej wyrzutni LC-39A na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wystartowała o 15:39 polskiego czasu, wynosząc cenny ładunek na orbitę. Był to już drugi start rakiety firmy SpaceX w tym roku, po raz drugi powodzeniem zakończyło się lądowanie pierwszego stopnia, tym razem na lądzie, pierwszy raz w dzień.

Juno pozostanie na wstępnej orbicie do końca misji

Zespół naziemny misji badań Jowisza Juno zdecydował, że nie zostanie wykonany już manewr obniżenia orbity do wcześniej planowanej 14-dniowej orbity naukowej. Zdecydowano, że manewr jest zbyt ryzykowny, po tym jak w ubiegłym roku okazało się, że występują problemy z dwoma zaworami w głównym silniku orbitera.

Jak odkryć FRB za pomocą zwykłego smartfona?

Nowoczesne telefony mają (w każdym razie zdaniem wielu osób) same zalety: da się za ich pomocą dzwonić, pisać wiadomości tekstowe, robić zdjęcia, przeglądać, strony, wysyłać i odbierać maile, słuchać muzyki. Można też na nich grać. Albo... poszukać ciekawych zdarzeń kosmicznych: szybkich błysków radiowych.

Nowy instrument ESA do badań egzoplanet

PLATO to nowy teleskop Europejskiej Agencji Kosmicznej, który ma rozpocząć swoje prace w 2024 roku. Nazwa jest skrótem od "planetarnych tranzytów i oscylujących gwiazd." Ogólnym celem misji będzie dowiedzieć się, na jakich warunkach tworzą się planety i czy warunki te są korzystne dla rozwoju życia.

Podsumowanie VI Zimowych Warsztatów Astrofotografii w Niepołomicach

Rozpoczęcie odbyło się w piątek, 10 lutego 2017. W imieniu Dyrektora przybyłych powitał dr Waldemar Ogłoza. Zaraz potem wygłosił on wykład na temat zjawisk zaćmieniowych i tranzytów, jako że tegoż wieczoru zapowiedziane było półcieniowe zaćmienie Księżyca.

Astrolabium - ogólnopolski konkurs astronomiczny - edycja IV

Logo konkursu Astrolabium
Trwa nabór zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu Astrolabium, skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Zachęcamy do udziału!

Utworzono pierwszy w 2017 roku park ciemnego nieba

Droga mleczna nad parkiem
Na terenie jednego z teksańskich parków stanowych ustanowiono międzynarodowy park ciemnego nieba. Jest to już piąty tego typu obszar utworzony w Teksasie przez Międzynarodowy Związek Ciemnego Nieba (IDA) i jeden z kilkudziesięciu na całym świecie.