Dodatkowe materiały o falach grawitacyjnych.
GW170817 - polski udział w odkryciu i obserwacjach fal grawitacyjnych od zderzenia gwiazd neutronowych i błysku kilonowej
Przedstawiamy projekt z udziałem Polaków, które uczestniczyły w odkryciu fal grawitacyjnych od zderzenia dwóch gwiazd neutronowych, poszukiwaniach odpowiednika na falach elektromagnetycznych i obserwacjach kilonowej.
Krótka historia fal grawitacyjnych: rozwiązywanie równań OTW
Fale grawitacyjne i ich poszukiwania to dziś modny, budzący duże społeczne zainteresowanie temat. Nie każdy jednak wie, że za ich niedawnym wykryciem stała bardzo silna podstawa fizyczna - idea, która na dziś dzień ma już 101 lat. Jej ostateczne zaakceptowanie wymagało jednak od naukowców także dużo czasu, oraz sporo... obliczeń.
Detektory LIGO
Słynne od kilku lat obserwatorium LIGO (ang. Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory) to nowoczesny detektor stworzony z myślą o zarejestrowaniu fal grawitacyjnych. Umożliwił on ostateczne wykrycie pierwszego zaobserwowanego przez naukowców przypadku tych fal we wrześniu 2015 roku.
Detektory Virgo
Choć LIGO jest na dziś dzień zdecydowanie najbardziej znanym i rozpoznawalnym detektorem fal grawitacyjnych, detektorów takich jest więcej. Do najważniejsych z naukowgo punktu widzenia można zaliczyć detektor europejski – Virgo.
Urania nr 5/2017
Numer zawiera m.in. dwa obszerne artykuły o falach grawitacyjnych napisane przez polskich naukowców biorących udział w badaniach.
Wiadomości o falach grawitacyjnych
Najnowsze doniesienia z badań fal grawitacyjnych opracowane przez redakcję naszego portalu.
Astronarium nr 26 pt. "Fale grawitacyjne"
Odcinek popularnonaukowej serii filmów "Astronarium", w którym wytłumaczone jest czym są fale grawitacyjne, pokazane jak je odkryto oraz zaprezentowane obserwatorium Virgo i polski w nim udział.