Przejdź do treści

50 lat Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach (MOA)
Wszystkiego najlepszego dla Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego (MOA) w Niepołomicach - placówka obchodzi jubileusz 50 lat od momentu założenia. Przy okazji jubileuszu zorganizowano w dniach 17-19 października 2014 r. konferencję "Astronomia XXI wieku i jej nauczanie".

Niepołomicka placówka powstała w 1964 roku z inicjatywy Zdzisława Słowika, miłośnika astronomii i fotografa. Wtedy była to zamiejska Stacja Obserwacyjna prowadzona przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA). Współcześnie instytucja obejmuje obserwatorium astronomiczne i planetarium.

Obserwatorium jest wyposażone we własny zestaw teleskopów i innych instrumentów obserwacyjnych. Prowadzi też różne projekty we współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi, w tym obserwacje teleskopami dostępnymi za pomocą internetu. Działa tutaj koło astronomiczne, koło astrofotograficzne, koło multimedialne i koło internetowe. Zajęcia prowadzone są dla dzieci i młodzieży.

MOA posiada także planetarium z kopułą o średnicy 8 metrów i projektorem firmy Zeiss zdolnym wyświetlić ponad 4000 gwiazd. W sali planetarium znajduje się 30 miejsc siedzących. Odbywają się tutaj seanse dla grup szkolnych, jak i dostępne dla szerszej publiczności.

Jednym z najnowszych przykładów działalności MOA jest udział w Małopolskiej Nocy Naukowców, w trakcie której placówkę odwiedziło prawie 600 osób.

Pełna nazwa instytucji to: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. W planach jest rozbudowa placówki.

Więcej informacji:


Reklama