Przejdź do treści

AGH w drodze na Księżyc – porozumienie o współpracy z Orbital Space

Koło Naukowe AGH Lunar Technologies zwyciężyło w konkursie Experiment on the Moon Lunar Payload Mission organizowanym w maju 2023 roku przez firmę Orbital Space, pokonując ponad 400 projektów z całego świata

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zawarła porozumienie o współpracy z firmą Orbital Space ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Umowa umożliwia studentom z Krakowa m.in. rozwijanie oraz testowanie urządzenia Lunaris, służącego do badania interakcji wybranych materiałów i powłok z pyłem księżycowym – regolitem.

Zawarta umowa jest pokłosiem sukcesu koła naukowego AGH Lunar Technologies, które zwyciężyło w konkursie pod nazwą „Experiment on the Moon: Lunar Payload Mission” organizowanym w maju 2023 roku przez firmę Orbital Space, pokonując ponad 400 projektów z całego świata. Nagrodą główną była możliwość wysłania w 2025 roku zaprojektowanego przez siebie urządzenia na Księżyc. Lot rakiety zapewniony będzie przez Orbital Space. Będzie to zarazem pierwsza tego typu misja, w której znajdzie się ładunek skonstruowany przez polski zespół.

Aby umożliwić studentom rozwijanie projektu i doskonalenie go do czasu startu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisała z organizatorem i sponsorem konkursu firmą Orbital Space porozumienie o współpracy. Przebieg umowy i współpracę z firmą będzie koordynować Centrum Technologii Kosmicznych.

– Z dużym zaangażowaniem wspieramy wszelkie tego typu inicjatywy studentów. Są one niezwykle ważne nie tylko z punktu widzenia edukacyjnego, ale również istotne dla udziału polskich inżynierów i naukowców w zdobywaniu kosmosu. Zgodnie z naszą misją udzielamy znacznego wsparcia technicznego, ułatwiamy kontakt z firmami, które są zainteresowane sponsorowaniem projektu, jak również pomagamy przygotować wszelkie związane z misją dokumenty – wyjaśnia prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor CTK.

Dyrektor Orbital Space dr Bassam Alfeeli dodaje, że firma będzie wspierać zespół studencki z Polski w realizacji marzeń. Obie instytucje zobowiązują się do zapewnienia mentoringu i wszelkiego możliwego wsparcia studentom w ich wyjątkowej misji, jaką jest wysłanie ładunku na powierzchnię Księżyca. Współpraca między AGH i Orbital Space zakłada także m.in. prowadzenie działań edukacyjnych i inicjatyw mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat eksploracji kosmosu. Strony umowy zakładają także możliwość współorganizowania warsztatów, webinarów, konferencji, konkursów, zawodów studenckich i kursów z obszaru zastosowanie technologii kosmicznych.

Lunaris – w 2025 roku poleci na Księżyc

Nadrzędnym celem porozumienia jest jednak rozwijanie eksperymentu studentów „Lunaris”, który zostanie przeprowadzony na powierzchni Księżyca. Członkowie koła naukowego za cel stawiają sobie badanie interakcji materiałów i powłok z regolitem, czyli sypką skałą księżycową. Studenci oprócz konstrukcji, do której zbudowania wykorzystali techniki szybkiego prototypowania, opracowali elektronikę oraz oprogramowanie urządzenia. Gotowy ładunek musiał również spełnić wymogi dotyczące wymiarów 10 x 10 x 10 cm oraz wagi – do 200 gram. Do badań wykorzystana zostanie optyczna metoda pomiarowa, która pozwoli na zrozumienie interakcji regolitu z różnymi materiałami. Regolit charakteryzuje się dużą pylnością, ostro zakończonymi krawędziami oraz naładowanymi elektrostatycznie cząstkami. Te oraz inne właściwości pyłu księżycowego powodują wiele trudności w doborze odpowiedniego materiału. Lunaris będzie też jednym z pierwszych ładunków księżycowych wydrukowanych w technologii druku 3-D, co pozwoli na uzyskanie geometrii, która przy wykorzystaniu innych metod byłaby trudna do osiągnięcia. Urządzenie zostanie wytworzone z materiału przystosowanego do ekstremalnych warunków panujących w kosmosie.

Nazwa projektu „Lunaris” powstała poprzez połączenie słów. Pierwszy człon pochodzi oczywiście od łacińskiego słowa „Luna”, czyli Księżyc. Druga część to ukłon w stronę twórczości Stanisława Lema i jego najsłynniejszej powieści „Solaris”. Badania nad interakcją materiałów z regolitem mają kluczowe znaczenie dla przyszłych misji eksploracji Księżyca. Wyniki projektu "Lunaris" mogą znaleźć zastosowanie w konstrukcji narzędzi, skafandrów astronautów, kabli i złącz używanych na lądownikach księżycowych i łazikach, które będą odporne na kontakt z księżycową powierzchnią.

 

Czytaj więcej:

Źródło: AGH

Publikacja: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Koło Naukowe AGH Lunar Technologies zwyciężyło w konkursie Experiment on the Moon Lunar Payload Mission organizowanym w maju 2023 roku przez firmę Orbital Space, pokonując ponad 400 projektów z całego świata. (AGH)

Reklama