Astronomia niepodległa nr 4 - Toruń

Dzisiaj o godz. 17.00 w TVP 3 premiera czwartego odcinka cyklu dokumentalnego o historii polskich placówek astronomicznych. Będzie okazja poznać historię Centrum Astronomii UMK.

Obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mieści się w miejscowości Piwnice niedaleko Torunia. Powstało po II wojnie światowej, razem z całym uniwersytetem. Natomiast tradycje sięgają Uniwersytetu Wileńskiego, którego kadra akademicka zakładała UMK w Toruniu po wojnie.

Centrum Astronomii UMK posiada obecnie m.in. największy teleskop optyczny w Polsce (średnica 90 cm) i największy polski radioteleskop (32 m).

Producentami cyklu dokumentalnego "Astronomia niepodległa" są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska (TVP). Zdjęcia realizuje ekipa TVP Bydgoszcz. Produkcję dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Partnerem programu jest czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii".