Przejdź do treści

Dzisiaj Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

Logo World NGO Day

27 lutego to World NGO Day, czyli Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. „Urania” jest wydawana właśnie przez tego typu organizacje: Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA).

W Polsce i na świecie jest bardzo wiele różnorodnych organizacji pozarządowych: stowarzyszeń, fundacji. W naszej dziedzinie – astronomii – również aktywnie działa ich wiele. My przypomnimy o dwóch, które są wydawcami „Uranii”.

PTA

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) powstało w 1923 roku. Zrzesza zawodowych astronomów i obecnie ma niecałe 300 członków. Może to się wydawać niezbyt dużo, ale działania prowadzone przez PTA docierają do setek tysięcy osób.

PTA jest stowarzyszeniem naukowym, prowadzi jednak także wiele akcji edukacyjnych i popularyzujących astronomię. Poza tym, że jest współwydawcą czasopisma i portalu „Urania - Postępy Astronomii", to właśnie PTA zawdzięczacie serię telewizyjną i youtube'ową „Astronarium". PTA prowadzi także obecnie ogólnopolski projekt „Wizyty astronomów w szkołach", wydaje bezpłatny „Almanach astronomiczny". Organizacja wspiera także inne wartościowe inicjatywy, np. Olimpiadę Astronomiczną, Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA), różne inne konkursy, funduje stypendia dla młodzieży. Jest obecna na festiwalach nauki, astropiknikach i prowadzi inne społeczne działania.

W dziedzinie naukowej PTA wydaje serię publikacji konferencyjnych „Proceedings of the Polish Astronomical Society”, organizuje co dwa lata Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (największa w Polsce konferencja naukowa o astronomii), prowadzi warsztaty i szkoły dla młodych naukowców, reprezentuje środowisko astronomiczne w kontaktach z instytucjami państwowymi, a także jest partnerem dla międzynarodowych organizacji astronomicznych, takich jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU).

PTMA

Z kolei Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) skupia w swoich szeregach osoby interesujące się kosmosem. To najstarsza tego typu organizacja w Polsce, powstała w 1919 roku (lub w 1921 roku, zależy, jak definiować jej początki). Do PTMA należy kilkuset członków. Organizacja ma 19 oddziałów w całej Polsce oraz 9 sekcji tematycznych. PTMA jest współwydawcą „Uranii", wydaje też własne publikacje dotyczące astronomii. PTMA organizuje regularnie zloty dla miłośników astronomii, a także zagraniczne wyprawy, np. na całkowite zaćmienia Słońca.

Wsparcie dla organizacji pozarządowych

Jeśli uważamy, że jakaś organizacja pozarządowa robi dobrą robotę, to możemy ją wesprzeć, nawet nie będą jej członkiem, przykładowo wpłacając darowiznę (w sposób tradycyjny na konto bankowe albo poprzez portale typu Zrzutka.pl, czy Wspieram.to).

Organizacjom, które posiadają status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), możemy pomóc finansowo nie ponosząc żadnych kosztów, przekazując odpis 1% naszego podatku w rocznym rozliczeniu PIT (jeśli wskażemy daną organizację w rozliczeniu podatkowym, to Urząd Skarbowy prześle 1% kwoty naszego podatku na konto tej organizacji, a w przypadku, gdy żadnej organizacji nie wskażemy, ten 1% idzie po prostu do budżetu państwa). Niestety PTA ani PTMA nie posiadają statusu OPP, ale darowizny wpłacone na ich rzecz można sobie odliczyć od dochodu.

Przy okazji zachęcamy do wsparcia akcji Astroprocent, w ramach której można przekazać odpis 1% swojego podatku PIT na wsparcie działań potrzebnych dla polskiej astronomii. Środki z projektu Astroprocent są wykorzystywane na działania związane z ochroną ciemnego nieba. Więcej informacji na stronie www.astroprocent.pl.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Na zdjęciu:

Logo World NGO Day.

Reklama