Przejdź do treści

Film "Supernova" zdobył nagrodę w Stanach Zjednoczonych

Plakat filmu "Supernova"
Polski film fabularny pt. "Supernova" zdobył nagrodę na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Houston w Stanach Zjednoczonych. Film w artystyczny sposób łączy tajemnice kosmosu z tajemnicami ludzkiej duszy, a zdjęcia kręcono m.in. na największym radioteleskopie w Polsce. W najbliższy weekend będzie okazja obejrzeć "Supernovą" w Krakowie (sobota) i w Toruniu (niedziela godz. 16.00).

"Supernova", krótkometrażowy film fabularny w reżyserii Andrzeja Cichockiego, wyprodukowany przez Uniwersytet Śląski, przy współudziale Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, otrzymał na właśnie zakończonym 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Houston (USA) prestiżową nagrodę PLATINUM Remi AWARD. Festiwal filmowy w Houston jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmowych w USA. To na nim swoje pierwsze nagrody zdobywali tacy twórcy jak Steven Spielberg, George Lucas, David Lynch, bracia Coen, Ang Lee, Ridley Scott.

Film opowiada historię emerytowanego profesora astronomii, do którego przyjeżdża młody filmowiec, chcący zrobić o nim film. Okazuje się, że tajemnice ludzkiego życia są równie niezgłębione, jak przestrzeń kosmosu.

"Supernova to film piękny, niezwykły, poetycki. O supernowej, przed którą nie ma ucieczki, bo jedna drzemie gdzieś we Wszechświecie, a druga gdzieś w duszy i sercu astronoma. Jej wybuch będzie jak westchnienie czasoprzestrzeni, tam w kosmosie, i tu w człowieku" uważa prof. Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, które patronowało produkcji.

Film wykorzystuje spektakularne ujęcia kosmosu NASA, a zdjęcia do filmu były realizowane m.in. w Centrum Astronomii UMK w Toruniu, oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu. Film został objęty patronatem takich instytucji astronomicznych jak: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Nicolaus Copernicus, magazyn "Urania - Postępy Astronomii".

Film będzie można zobaczyć w najbliższym czasie 23 kwietnia w ramach Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie oraz 24 kwietnia w czasie 16. Festiwalu Nauki i Sztuki w Toruniu (w kinie "Od Nowa" o godz. 16.00, w ramach imprezy festiwalowej "Z kamerą wśród gwiazd").

Więcej informacji:

Autor: Sebastian Soberski

Na zdjęciu:
Plakat filmu "Supernova" w reżyserii Andrzeja Cichockiego.


Reklama