Przejdź do treści

Gwiezdne fajerwerki w olbrzymiej gromadzie gwiazd

Obraz gromady G286.21+0.17 uchwycony w momencie formowania się

Astronomowie stworzyli obraz przedstawiający gwiezdne fajerwerki w gromadzie gwiazd G286.21+0.17.

Większość gwiazd we Wszechświecie, w tym nasze Słońce, urodziła się w masywnych gromadach gwiazd. Gromady te są budulcem galaktyk, ale ich tworzenie się z gęstych obłoków molekularnych nadal w dużej mierze pozostaje tajemnicą.

Obraz gromady G286.21+0.17, uchwycony w trakcie jej formowania się, jest mozaiką wielu długości fal, wykonaną z ponad 750 indywidualnych obserwacji radiowych z pomocą ALMA i 9 obrazów w podczerwieni uzyskanych z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Gromada znajduje się w regionie Carina naszej Galaktyki, około 8 000 lat świetlnych stąd.

Gęste obłoki, złożone z gazu molekularnego, zostały sfotografowane przez ALMA. Teleskop obserwował ruchy turbulentnego gazu wpadającego do gromady i tworzącego gęste jądra, które ostatecznie kreują pojedyncze gwiazdy.

Gwiazdy na zdjęciu, w tym duża ich grupa wystrzeliwująca z jednej strony obłoku, są widoczne dzięki ich promieniowaniu podczerwonemu i sfotografowane za pomocą Hubble’a. Potężne wiatry i promieniowanie z najbardziej masywnej spośród nich, wysadzają obłoki molekularne, pozostawiając słabe strzępy świecącego, gorącego pyłu.

Hubble pokazał około tysiąca nowo powstałych gwiazd o szerokim zakresie mas. Ponadto ALMA wykazał, że w gęstym gazie jest o wiele więcej masy, która wciąż musi ulec zapadnięciu. Ogólnie, proces ten może potrwać co najmniej milion lat.

To pokazuje, jak dynamiczny i chaotyczny jest proces narodzin gwiazd. Widzimy w akcji konkurujące ze sobą siły: grawitację i turbulencje z obłoków z jednej strony oraz wiatry gwiazdowe i ciśnienie promieniowania z młodych gwiazd z drugiej. Ten proces rzeźbi region. Nasze Słońce i Układ Słoneczny również powstały w podobnym procesie.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Więcej informacji:
Stellar Fireworks Celebrate Birth of Giant Cluster

Gas Kinematics of the Massive Protocluster G286.21+0.17 Revealed by ALMA

Stellar Variability in a Forming Massive Star Cluster

Źródło: NRAO

Na ilustracji: Obraz gromady G286.21+0.17 uchwycony w momencie formowania się. Źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Y. Cheng i inni; NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello; NASA/ESA Hubble.

Reklama