Jubileusz 70-lecia Instytutu Fizyki PAN

70-lecie IF PAN

W dniach 20-21 października 2023 r., warszawski Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk obchodzić będzie 70-lecie swojej działalności. W ramach pierwszego dnia celebracji jubileuszu odbędzie się Sympozjum naukowe z udziałem wybitnych polskich fizyków oraz znamienitych gości z zagranicy. Drugiego dnia laboratoria Instytutu będą otwarte dla wszystkich entuzjastów fizyki, a dzieci i młodzież wezmą udział w zaplanowanych, popularnonaukowych atrakcjach.

W piątek 20 października, czyli w pierwszy dzień obchodów okrągłego jubileuszu działalności Instytutu Fizyki PAN (IF PAN) zaplanowano spotkania z kilkunastoma wybitnymi osobistości ze świata fizyki, polskimi i zagranicznymi naukowcami. Swoje wykłady w auli Instytutu wygłoszą, m.in.: prof. Klaus von Klitzing z Max-Planck-Institut für Festkörperforschung, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie Fizyki, prof. Laurens Molenkamp (Universität Würzburg), prof. Maciej Lewenstein (ICFO - Institut de Ciencies Fotoniques), prof. Alice Sinatra (École Normale Supérieure), prof. Georges Boulon (Université de Lyon). W programie wydarzenia przewidziane są również wykłady, w trakcie których zaprezentowane zostaną dotychczasowe dokonania naukowe Instytutu Fizyki PAN oraz kierunki innowacyjnych badań, które aktualnie znajdują się w fazie komercjalizacji.

Jubileusz to zawsze świetna okazja, by z dumą przedstawić nasze osiągnięcia i zaprezentować ludzi, którzy z poświęceniem, ale i z pasją, codziennie, w swoich gabinetach i laboratoriach zmieniają świat na lepsze. Nie chcemy jednak poprzestać na formule podsumowań. Wspólnie z dostojnym towarzystwem naszych zagranicznych i polskich kolegów, współpracowników, nauczycieli i przyjaciół, rozmawiać będziemy również o tym, co przed nami. Jakie wyzwania stoją przed współczesną fizyką i ludzkością, jakie obszary powinniśmy objąć naszą specjalną atencją, aby z wyprzedzeniem móc minimalizować ryzyka, z którymi w niedalekiej perspektywie wszyscy będziemy musieli się mierzyć na naszej planecie – mówi Profesor Roman Puźniak, Dyrektor Instytutu Fizyki PAN.

Formuła drugiego dnia obchodów Jubileuszu idealnie wpisuje się w realizowaną przez Instytut misję popularyzacji nauki. W sobotę bowiem dla wszystkich entuzjastów fizyki, dzieci i młodzieży, a także studentów, którzy łączą swoją przyszłość z rozwojem kariery naukowej i studiami doktoranckimi, otwartych zostanie aż 18 nowoczesnych laboratoriów badawczych, w których zaplanowano - oprócz wykładów - również warsztaty dla różnych grup wiekowych. Goście będą mieli ponadto okazję obejrzeć prezentacje i doświadczenia przygotowane przez dzieci i młodzież z klubów Młodego Odkrywcy oraz finalistki konkursu Fizyczne Ścieżki w kategorii popularyzacji fizyki. Wstęp i udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Każdy, kto odwiedzi nas w sobotę, będzie mógł naocznie przekonać się o tym, czym na co dzień zajmujemy się w Instytucie Fizyki PAN. Jestem przekonany, że wizyta w naszych laboratoriach, udział w warsztatach i rozmowy z naukowcami, nie tylko rozwiną wiedzę
z zakresu fizyki i biofizyki, ale przede wszystkim zainspirują do poszukiwania odpowiedzi na pytania, które pozwolą lepiej zrozumieć otaczający nas świat i zjawiska w nim zachodzące. Chcemy, aby była to naukowa przygoda dla wszystkich, którzy mają w sobie żyłkę odkrywcy
– mówi dr hab. Bartłomiej Witkowski z IF PAN.

Instytut Fizyki PAN powstał w 1953 roku i od początku swojej działalności zajmował się problematyką fizyki materii skondensowanej, w tym wpływu oddziaływań kwantowych, wymiarowości i korelacji elektronowych  na własności materii oraz procesy przekazu energii, w różnych jej formach, w atomach, molekułach i strukturach krystalicznych. W Instytucie prowadzone są także szerokie badania w dziedzinie biofizyki, w tym zastosowania nanotechnologii do medycyny, w dziedzinie spektroskopii i charakteryzacji materiałów, w tym materiałów i nanomateriałów optycznie aktywnych mających potencjalne zastosowania w przemyśle energetycznym i elektronicznym. Przekładając skomplikowaną nomenklaturę dla osób niezwiązanych z tym obszarem naukowym, w Instytucie Fizyki PAN prowadzone są badania, które dotyczą kluczowych dziś obszarów i wyzwań, które stoją przed ludzkością na całym świecie. Ich wyniki, wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych targach innowacji, a następnie komercjalizowane, wyznaczają dziś kierunki rozwoju medycyny, w tym diagnostyki nowotworowej i walki z superbakteriami, ochrony środowiska i klimatu, efektywnej, zielonej energii, a także technologii, którą wykorzystuje się w eksploracji kosmosu.

Piątkowe Sympozjum dla zaproszonych Gości i sobotni dzień otwarty odbędą się w siedzibie Instytutu przy Alei Lotników 32/46 w Warszawie. Szczegółowy plan wydarzeń opublikowany jest na stronie.

Źródło: IF PAN

Opracował: Paweł Z. Grochowalski