Przejdź do treści

Lądowanie zakończone sukcesem

Lądownik Philae wykonał to zdjęcie krótko po odłączeniu się od Rosetty, a potem przesłał do jej odbiorników. Rosetta przesłała go na Ziemię.

Wszystko poszło zgodnie z planem. Dokładnie dziś, 12 listopada 2014 roku kilka minut po 17 czasu polskiego lądownik Philae wylądował na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Zaczęło się ponad 10 lat temu, dokładnie 2-go marca 2004 kiedy to wystartowała misja Rosetta. Start miał nastąpić ponad rok wcześniej, ale niestety uniemożliwiła go awaria rakiety Ariane 5.  

Rosetta to sonda kosmiczna należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której pierwotnym celem miał być lot w stronę komety 46P/Wirtanen. Opóźnienie startu spowodowało jednak zmianę planów i ESA skierowało Rosettę na inny cel -  kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Rosetta w przestrzeni kosmicznej jest już od  ponad 10 lat. W czerwcu 2011 został wprowadzona w stan hibernacji, który trwał aż do stycznia tego roku.

Przed wybudzeniem Rosetty ESA zorganizowało konkurs na najlepszy film towarzyszący przebudzeniu Rosetty a jednym ze zwycięzców został Polak – Józef Dobrowolski, który w ramach nagrody osobiście obserwował lądowanie Philea w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych (ang. European Space Operations Centre).

 

Radość w centrum kontroli lotu po otrzymaniu sygnału potwierdzającego, że Philae wylądował na komecie.

Radość w centrum kontroli lotu po otrzymaniu sygnału potwierdzającego, że Philae wylądował na komecie.
Źródło: ESA


Sonda Rosetta weszła na orbitę wokół jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko w sierpniu 2014 roku. Z pokładu sondy został uwolniony lądownik Philae,  który jako  pierwszy w historii, 12 listopada 2014 roku  wylądował właśnie na powierzchni komety.

 

Czytaj więcej:

Alicja Wierzcholska | Źródło: ESA

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na zdjęciu: Lądownik Philae wykonał to zdjęcie krótko po odłączeniu się od Rosetty, a potem przesłał do jej odbiorników. Rosetta przesłała go na Ziemię.
Źródło: ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Reklama