Przejdź do treści

Największe talenty w polskiej branży kosmicznej – finał konkursu stażowego

Stażyści VIII edycji konkursu

28 czerwca 2023 odbył się finał VIII edycji konkursu stażowego „Polish Space Fellowship Program” organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP S.A.) oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK). Piętnastu laureatów programu rozpocznie pięciomiesięczne staże w firmach działających w polskim sektorze kosmicznym. Wręczeniu stypendiów towarzyszyła konferencja „Kosmiczne Ścieżki Kariery. Budujemy kadry dla sektora technologii kosmicznych”.

Program stażowy „Polish Space Fellowship Program” realizowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK) jest pierwszym tego typu programem organizowanym w Polsce i jednym z zaledwie trzech w Europie. Adresatami programu są młodzi naukowcy, którzy w ramach pracy naukowej zajmują się szeroko pojętymi technologiami kosmicznymi. Nagrodą dla zwycięzców konkursu są płatne staże w instytutach naukowych, jednostkach badawczych oraz przedsiębiorstwach prowadzących działalność gospodarczą w sektorze kosmicznym, będących członkami ZPSK.

Do VIII edycji konkursu „Polish Space Fellowship Program” zgłosiło się aż 102 kandydatów. Spośród nich firmy polskiego sektora kosmicznego wybrały 15 stażystów, którzy stoją u progu kariery w branży kosmicznej. ARP S.A. współfinansuje staże w wysokości 50% dla MŚP oraz 20% w przypadku dużych firm. Staż trwa 5 miesięcy i rozpoczyna się od lipca. Stażyści mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4000 lub 5000 zł brutto w zależności od posiadanego wykształcenia.

Praca i zaangażowanie, determinacja i kreatywność – to cechy wszystkich nagrodzonych w tegorocznym konkursie „Polish Space Fellowship Program”. Branża kosmiczna to wielka nadzieja polskiej gospodarki, ale jeszcze większą nadzieją są ludzie, nasi stypendyści. Dla Agencji Rozwoju Przemysłu to wielki zaszczyt móc nagradzać i współpracować z elitą polskich inżynierów i specjalistów w niezwykle wymagającym sektorze przemysłu. Inwestując w młodych, utalentowanych ludzi, mamy pewność, że inwestujemy w jeszcze lepszą przyszłość polskiej gospodarki – powiedział Sebastian Dąbski, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Laureatami VIII edycji „Polish Space Fellowship Program” zostali:

 1. Konrad Skut – staż w firmie 6ROADS Sp. z o.o.
 2. Marcelina Stasik – staż w firmie Astronika Sp. z o.o.
 3. Wiktor Snarski – staż w firmie Creotech Instruments S.A.
 4. Martyna Maria Winnik – staż w firmie EXATEL S.A.
 5. Rafał Osadnik – staż w firmie GMV Innovating Solutions sp. z o.o.
 6. Mateusz Piekarski – staż w firmie ICEYE POLSKA Sp. z o. o.
 7. Mikołaj Kazimierczak – staż w firmie KOMES Sp. z o.o.
 8. Daniel Marek – staż w firmie KP Labs sp. z o.o.
 9. Andrzej Adam Graska – staż w instytucie Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
 10. Jakub Anders – staż w firmie OPEGIEKA sp. z o.o
 11. Piotr Szyller – staż w firmie Progresja Space Sp. z o.o
 12. Tomasz Nałęcz – staż w firmie QWED Sp. z o.o.
 13. Patryk Śliwa – staż w firmie Scanway sp. z o.o.
 14. Maciej Skorupski – staż w firmie Sener Sp. z o.o.
 15. Adam Synowiec– staż w firmie SpaceForest Sp. z o.o.
 

Źródło: ARP

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama