Przejdź do treści

Nowa siedziba MOA już otwarta!

MOA/Niepolomice.eu

24 sierpnia nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego (MOA) w Niepołomicach. Rozbudowa obserwatorium trwała dwa lata. Od tego roku szkolnego MOA wraca z programami obserwacji i liczną ofertą zajęć dodatkowych dla dzieci w różnym wieku oraz młodzieży. A już w ten weekend zaprasza na dni otwarte!

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach przy ulicy Kopernika zostało założone w roku 1964. Inicjatorem jego budowy był animator kultury, fotograf, radioamator i miłośnik astronomii, mieszkaniec Niepołomic – Zdzisław Słowik. Jego upór, determinacja i zamiłowanie do nocnego nieba doprowadziły do posadowienia na gruntach należących do Szkoły Podstawowej pierwszego Pawilonu Obserwacyjnego. Historię Obserwatorium – po raz pierwszy w całościowej i gruntownej formie – opisał Tymon Kretschmer w książce przygotowanej z okazji 50-lecia Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego.

Zakończony teraz remont był pierwszą kompleksową modernizacją obiektu, który został wyposażony w nowe planetarium i kopułę obserwacyjną, liczne sale i pracownie tematyczne, studio filmowo-fotograficzne oraz część noclegową z 12 pokojami i stołówką. Ogromną zaletą obserwatorium jest bez wątpienia możliwość przenocowania na jego terenie po nocnych obserwacjach nieba.

Już w najbliższy weekend (28-29 sierpnia, w godzinach 11:00-19:00) odbędą się Dni Otwarte MOA. Zapraszamy wszystkich do oglądania obiektu, na krótki seans w planetarium i wieczorne wykłady Wiktora Niedzickiego – zapowiada dyrektor placówki, Dominik Pasternak. Wiktor Niedzicki to znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor programu Laboratorium, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

MOA Niepolomice dni otwarte

Źródło: MOA

 

Zajęcia dla uczniów rozpoczną się natomiast już we wrześniu. Jak działa i jak wygląda drukarka 3D? Czy robot może się zbuntować? Jak komunikujemy się z robotami? Czy można zbudować wulkan... w domu? Jak stworzyć własny film? Czym różni się planeta od gwiazdy? Choć to niewiarygodne, odpowiedzi na wszystkie te (i wiele innych!) pytań możemy uzyskać właśnie w tym niezwykłym obserwatorium. Można zapisać się nie tylko na tradycyjne warsztaty astronomiczne, ale i do pracowni robotyki i podstaw programowania, laboratorium chemicznego i filmowo-fotograficznego, czy multidyscyplinarnego Klubu Młodego Odkrywcy. MOA zaprasza również na wykłady i pokazy, w tym seanse w nowoczesnym planetarium cyfrowym. Posiada przy tym także ofertę edukacyjną dla grup w wieku przedszkolnym oraz osób indywidualnych.

MOA-otwarcie

Uroczyste przecięcie wstęgi

pracownia robotyki

Roboty w MOA

moa

Klub Młodego Odkrywcy

 

W kopule obserwacyjnej

W kopule obserwacyjnej MOA. Fot. Bogdan Wszołek

Zabytkowy projektor

Zabytkowy projektor. Fot. Bogdan Wszołek

 

Projekt „Przebudowa i rozbudowa Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego” realizowany był na podstawie umowy o dofinansowanie nr RPMP.11.02-12-0881/17-00-XVII/118/FE/18 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, oś Priorytetowa 11 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 Rewitalizacja miast, poddziałanie 11.1.2 Rewitalizacja miast średnich i małych, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zawartej w dniu 09.04.2018 roku.

 

Czytaj więcej:

Źródło: MOA/Niepolomice.eu

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
 

Zdjęcia: MOA/Niepolomice.eu

Reklama