Przejdź do treści

Nowa wersja Stellarium 0.20.1

Stellarium wersja 0.20.1

Stellarium to podstawowy program w przyborniku każdego miłośnika astronomii. Jest darmowy i świetnie spisuje się do sprawdzenia, co widać na niebie, zaplanowania i prowadzenia obserwacji, czy sterowania teleskopem. Niedawno ukazała się nowa wersja aplikacji.

Na koniec marca i w kwietniu ukazały się dwie nowe wersje Stellarium. Aktualizację 0.20.0 opublikowano 29 marca, a wersję 0.20.1 - w dniu 20 kwietnia 2020 r.

Jako główne zmiany twórcy wskazują aktualizacje interfejsu graficznego, usprawnienia w kodzie wtyczek, głęboką refaktoryzację kodu dotyczącego Układu Słonecznego (termin "refaktoryzacja" oznacza usprawnienia organizacyjne, a nie dodawanie nowych funkcjonalności), zaktualizowanie katalogu obiektów głębokiego nieba, zmiany w silniku i konsoli skryptów, przywrócenie trybu ANGLE. Naprawiono też szereg błędów zgłaszanych przez użytkowników oraz dokonano różnych mniejszych usprawnień.

Szczegółowy opis zmian i poprawek można znaleźć na stronie Stellarium (tutaj i tutaj).

Jeśli ktoś do tej pory nie miał okazji poznać Stellarium, to zdecydowanie polecamy ten program. Można z niego korzystać w systemach Windows, Linux i Mac OS X. Dostępna jest także wersja w przeglądarce internetowej oraz jako aplikacja mobilna. Wersje Stellarium na komputery i w przeglądarce są darmowe, a aplikacja mobilna ma odmiany darmową i płatną (Stellarium Mobile Free, Stellarium Mobile Sky Map, Stellarium Mobile Plus).

Przy okazji polecamy wywiad z jednym z autorów Stellarium, który opublikowaliśmy w "Uranii" nr 5/2018.

Image
Stellarium - przykładowy ekran

Przykładowy ekran w programie Stellarium. Źródło: Stellarium.

 

Więcej informacji

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: Stellarium.