Przejdź do treści

Obserwujmy czerwonego nadolbrzyma CE Tau!

Nadszedł dogodny czas na rozpoczęcie obserwacji gwiazdy zmiennej CE Tauri, której pomiary fotometryczne obecnie są bardzo pożądane. Cykl zmienności jej blasku trwa ponad 165 dni. Wszystkich zachęcamy do obserwacji tego obiektu.

Czerwony nadolbrzym CE Tauri jest gwiazdą o jasności około 4,3 mag. Wykazuje zmienność w skali czasowej około 165 dni (~6 m-cy obserwacji BRITE) i o amplitudzie wynoszącej około 0,5 mag. Obiekt ten ma średnicę około 600 razy większą od średnicy Słońca.

Gwiazdę CE Tauri odnajdziemy w konstelacji Byka, którą możemy w tym miesiącu zlokalizować na wysokości około 20 stopni nad wschodnim horyzontem - obecnie jest ona już dobrze widoczna około godziny 21. Przed rozpoczęciem sesji obserwacyjnej zalecamy zaopatrzyć się w obrotową mapkę nieba, na której znajdują się wszystkie konstelacje widoczne z terenów naszego kraju, a która ułatwi zadanie w przypadku problemów z lokalizacją gwiazdozbioru. CE Tau leży na tyle blisko Układu Słonecznego, że odległość do niej możemy dość dokładnie określić za pomocą metody paralaksy, a więc jej rzeczywistą średnicę można wyznaczyć bezpośrednio ze średnicy kątowej.

Byk to konstelacja nieba północnego, leżąca w pobliżu równika niebieskiego. W Polsce gwiazdozbiór ten widoczny jest od jesieni do wiosny. Warto pamiętać, że właśnie z Bykiem związane są podstawowe obiekty nieba zimowego: gromady otwarte Plejady i Hiady oraz pozostałość po słynnej supernowej z 1054 roku – Mgławica Krab.

Sieć nanosatelitów BRITE, w której skład wchodzi pięć urządzeń satelitarnych, ma za zadanie prowadzić pomiary fotometryczne podczas ciągłej obserwacji najjaśniejszych gwiazd nieba w okresie czasu 6 miesięcy. Jednak urządzenia te mają pewne ograniczenia, dlatego AAVSO (ang. American Association of Variable Star Observers), organizacja zrzeszająca obserwatorów gwiazd zmiennych, prosi wszystkich obserwujących o pilne przeprowadzenie pomiarów fotometrycznych CE Tauri i wysyłanie ich za pomocą raportów do jej głównej bazy danych.

Wszystkim miłośnikom nocnych astronomicznych wrażeń życzymy pogodnej nocy i udanych obserwacji!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:


Na ilustracji:

Okolice gwiazdy zmiennej CE Tau położonej w konstelacji Byka. Źródło: AAVSO

 

Reklama