Przejdź do treści

Orionidy, kolejny jesienny rój meteorów - już widoczny

Od 2 października do 7 listopada w naszym kraju możemy obserwować kolejny jesienny rój meteorów o nazwie Orionidy. Wszystkich, którzy lubią podziwiać "spadające gwiazdy" na niebie, zachęcamy do prowadzenia obserwacji.

Orionidy to coroczny rój meteorów mający swój radiant w gwiazdozbiorze Oriona. Konstelację tę nie sposób nie zlokalizować, a jej charakterystycznym elementem jest tzw. "Pas Oriona", w którym znajdują się trzy jasne gwiazdy o podobnej jasności. Rój ten co roku manifestuje się dość sporą ilością zjawisk widocznych na niebie. Liczba ta waha się pomiędzy 25 a 30 zjawiskami widocznymi w ciągu jednej godziny.

Obiekty pochodzące z tego roju wchodzą w ziemską atmosferę z prędkością około 66 km/s. Tegoroczne maksimum przewidziane jest na 21 października. Warto również wiedzieć, że Orionidy powiązane są ze słynną kometą Halleya.

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, radiant roju znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt. Gwiazdozbiór Oriona graniczy między innymi: Jednorożcem, Bliźniętami, Erydanem czy Zającem. Prosimy również pamiętać, by nie wybierać się na obserwacje bez odpowiedniej odzieży.

Wszystkich naszych czytelników zapraszamy oczywiście do obserwacji Orionidów i zachęcamy również do fotografowania "spadających gwiazd". Najlepsze swoje prace można wysyłać na adres mailowy redakcji "Uranii", niektóre z nich być może zostaną opublikowane na łamach czasopisma "Urania-Postępy Astronomii".

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:
Almanach Astronomiczny na rok 2016 (wersja PDF)

Na ilustracji:
Mapka gwiazdozbioru Oriona i jego okolic. Źródło: astrojawil.pl

Reklama