Przejdź do treści

Oszałamiające zdjęcie Mgławicy Koński Łeb

Obraz Mgławicy Koński Łeb opublikowany w dniu dwudziestych trzecich urodzin Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Po raz pierwszy pokazano tak dokładnie wewnętrzne struktury mgławicy. (Powiększ - space.com.) Źródło: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (AURA/STScI)
Mgławica Koński Łeb, znajdująca się w Konstelacji Oriona, położona jest poniżej gwiazdy Alnitak i stanowi część Zespołu Obłoków Molekularnych Oriona. Mgławica oddalona jest od Ziemi o około 1 500 lat świetlnych. Znana jest również pod nazwą Barnard 33.

24 kwietnia Kosmiczny Teleskop Hubble'a świętował swoje 23 urodziny. Z okazji tej rocznicy opublikowane zostało piękne zdjęcie mgławicy Koński Łeb. Mgławica ta jest olbrzymim gazowo-pyłowym obłokiem, która swój piękny blask zawdzięcza sąsiedniej gwieździe.

Uwieczniony w zakresie podczerwonym obraz mgławicy przedstawia jej całkowicie odmieniony wizerunek, spowodowany przez zaciemnienia spowodowane warstwami pyłu. Widoczna gazowa struktura mgławicy jest delikatna i eteryczna. Obraz ten jest całkowicie różny od tego jaki obserwujemy w zakresie promieniowania optycznego. Ukazanie dotąd nieznanych szczegółów było możliwe w wyniku dokładnej analizy obserwacji z zakresu podczerwonego. Dzięki temu widoczne stały się szczegóły przesłonięte kosmicznym pyłem.

Barnard 33 jest częstym celem obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Wygląd mgławicy zawdzięczamy obszarom o zwiększonej koncentracji wodoru, helu i pyłu międzygwiezdnego, które zdołały jeszcze przetrwać. Ocenia się, że mgławica ma szanse istnieć jeszcze przez nie więcej niż pięć milionów lat. Piękne zdjęcie udało się wykonać dzięki zainstalowanej w teleskopie Hubble'a w 2009 roku kamerze wysokiej rozdzielczości Wide Field Camera 3.

Jeszcze lepszych obrazów możemy się spodziewać od 2018 roku, kiedy na orbitę trafi większy i wyposażony w nowoczesne urządzenia teleskop kosmiczny Jamesa Webba.

 

Źródło: Alicja Wierzcholska | space.com

Na zdjęciu: Obraz Mgławicy Koński Łeb opublikowany w dniu dwudziestych trzecich urodzin Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Po raz pierwszy pokazano tak dokładnie wewnętrzne struktury mgławicy. (Powiększ - space.com.) Źródło: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (AURA/STScI)

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama