Przejdź do treści

Pierścienie Saturna jak tęcza

Pierścienie Saturna sfotografowane przez sondę Cassini
W ramach "kosmicznego zdjęcia tygodnia" Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zamieściła na swojej witrynie internetowej fotografię pierścieni Saturna, na której przypominają tęczę. Zdjęcie wykonała sonda Cassini.

Na zdjęciu widać część pierścienia C, który jest najbliżej Saturna oraz pierścienia B. Obraz utworzono z danych zebranych przez ultrafioletowy spektrograf obrazujący UVIS. Różne kolory pierścieni wynikają z różnic w ich składzie chemicznym. Turkusowe pierścienie zawierają prawie czysty lód wodny, a w czerwonych cząsteczki lodu mają wiele domieszek.

Fotografię zaprezentowano 5 maja 2014 r. jako „kosmiczne zdjęcie tygodnia”, ale została wykonana w 2004 roku. Obejmuje obszar około 10 tysięcy kilometrów, a rozdzielczość wynosi 97 kilometrów na piksel.

Pierścienie Saturna odkrył Galileusz w 1610 roku, gdy skierował na niebo lunetę. Hipotezę, że są to pierścienie wysunął w XVII wieku Christiaan Huygens. Kolejność oznaczeń pierścieni może wydawać się dziwna, gdyż nie jest zgodna z odległością od planety. Powodem tego jest fakt, że  pierścienie oznaczano literami alfabetu w kolejności ich odkrywania. Najbliżej Saturna znajduje się pierścień D, a później rozpościerają się pierścienie C, B, A, F, G oraz E. Pomiędzy pierścieniami A oraz B znajduje się największa z przerw, którą odkrył Giovanni Cassini.

Wokół Saturna krąży automatyczna sonda bezzałogowa. Jej misję nazwano nazwiskami Cassiniego i Huygensa. Projekt jest prowadzony przez NASA, ESA oraz włoską agencję kosmiczną.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Pierścienie Saturna sfotografowane przez sondę Cassini. Źródło: NASA/JPL/University of Colorado.Reklama