Przejdź do treści

Pierwsze korekty trajektorii nowych sond marsjańskich

img

Marsjańskie sondy, które zostały wysłane w lipcu, właśnie rozpoczęły pierwsze korekty trajektorii i wraz z łazikiem Perseverance kierują się w stronę Czerwonej Planety, na której wylądują w lutym.


Pierwsza sonda międzyplanetarna Zjednoczonych Emiratów Arabskich na dobrym kursie

Najdłużej w podróży jest pierwsza sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich, o nazwie Hope (Al Amal), która została wystrzelona 19 lipca z terenów Japonii. Zaraz po niej 23 lipca, została wysłana chińska sonda o nazwie Tianwen-1. Najkrócej w przestrzeni kosmicznej przebywa łazik Perseverance, który opuścił naszą atmosferę 30 lipca.

“Sonda Hope przebyła 100 milionów kilometrów w swej podróży na Czerwoną Planetę”, poinformował na Twitterze, Mohammed bin Rashid Al Maktoum, minister Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Misje zostały wysłane w lipcu, ponieważ jest to czas, kiedy Mars i Ziemia znajdują się na właściwych pozycjach na swoich orbitach, które umożliwią przelot najkrótszą możliwą trasą. Okresy takie jak te są rzadkością (raz na około 2 lata), dlatego ważne jest aby wykorzystywać je odpowiednio. 

Agencja Kosmiczna ZEA, poinformowała o udanych manewrach korekcyjnych, które sonda przeprowadziła 17 sierpnia. 

Statek Hope wyposażony jest w system nawigacji oparty o analizę położenia gwiazd, stąd doskonale wie gdzie się znajduje. Zespół misji,  przewiduje jeszcze 6 manewrów korekcyjnych, nim sonda znajdzie się na właściwym kursie.


Udana korekta trajektorii pierwszej chińskiej misji marsjańskiej

Tianwen–1 rozpoczął udaną korektę trajektorii 4 sierpnia, poinformowała państwowa agencja Xinhua. 

Tianwen–1 została wyniesiona rakietą Długi Marsz 5 i jest to pierwsza taka misja, która ma na celu wysłanie na orbitę sondy, i jednoczesne lądowanie łazika na powierzchni Marsa. Łazik wraz z lądownikiem rozpocznie rozpoznanie 2 – 3 miesiące po przybyciu na orbitę, podczas gdy sonda zostanie uruchomiona od razu po ulokowaniu na docelowej orbicie. 

Hope Probe oraz Tianwen – 1, są bardzo ważne dla eksploracji i w przyszłości powodzenia kolonizacji Marsa, gdyż zaopatrzone są w przyrządy, które umożliwią nam bliższe poznanie Czerwonej Planety.

 

Na podstawie: Space.com/SN

Opracował: Tomasz Majerowicz

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Ziemia i Księżyc sfotografowane 27 lipca 2020 r. przez chińską sondę marsjańską Tianwen-1. Źródło: CNSA.

 


 

Reklama