Przejdź do treści

Planetoida - cel sondy Hayabusa 2 - ma otrzymać nazwę Ryugu

Sonda Hayabusa 2 przy planetoidzie Ryugu - wizualizacja
Japończycy chcieliby, aby planetoidę, którą zbada sonda kosmiczna Hayabusa 2, nazwać Ryugu. Japońska agencja kosmiczna JAXA przeprowadziła konkurs na nazwę i właśnie ogłosiła wyniki. Teraz potrzebna jest decyzja Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Sonda Hayabusa 2 wystartowała z Ziemi w 2014 roku. Do planetoidy 1999 JU3 ma dotrzeć w 2018 roku. Jej celem jest pobranie próbek, a następnie dostarczenie ich na Ziemię, aby naukowcy mogli dokonać badań w laboratoriach.

Agencja JAXA i inne japońskie instytuty naukowe przeprowadziły konkurs na nazwę dla planetoidy, który odbył się w okresie od 22 lipca do 31 sierpnia 2015 r. Otrzymano 7336 propozycji, z których komisja pod przewodnictwem dyrektora Centrum Naukowego Tamarokuto wybrała nazwę "Ryugu".

Nazwę wybrano ponieważ, w dawnej japońskiej legendzie „Urashima Taro”, główny bohater opowieści przyniósł szkatułkę z zamku smoka (Ryugu), co można uznać za analogię do misji sondy, która ma dostarczyć na Ziemię kapsułę z próbkami pobranymi z planetoidy. Oprócz tego naukowcy mają nadzieję, że w w próbkach skałach pobranych z planetoidy uda sie wykryć wodę, a to również ma symboliczny związek z legendą, bowiem zamek Ryugu znajdował się pod oceanem. Oprócz tego agencja wskazuje, że nazwa Ryugu spełnia kryteria stosowane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w przypadku nadawania nazwa planetoidom (w szczególności dotyczy mitologii, a takie nazwy są preferowane) oraz najprawdopodobniej żadna firma nie używa takiej nazwy jak swojego znaku towarowego.

Teraz JAXA zwróci się do odkrywców planetoidy, czyli do amerykańskiego zespołu projektu Lincoln Near Earth Asteroid Research (LINEAR). Bowiem to odkrywcy mają prawo zaproponować nazwę. Potem ta propozycja jest analizowana przez Międzynarodowa Unię Astronomiczną, która jako jedyna na świecie może nadawać oficjalne nazwy obiektom w kosmosie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to za jakiś czas planetoida 1999 JU3 będzie nazywać się Ryugu.

Więcej informacji:

Źródło: JAXA


Na ilustracji:
Wizualizacja sondy Hayabusa 2 w pobliżu planetoidy. Źródło: JAXA.

Reklama