Przejdź do treści

Rosetta coraz bliżej

Fragment komety 67P/Churyumov-Gerasimenko sfotografowany z odległości 7,8km przez Rosette. http://blogs.esa.int

Sonda Rosetta systematycznie zbliża się do komety 67P/Churyumov-Gerasimenko  wykonując przy tym pomiary dotyczące aktywności obiektu. Wraz sondą, w tę kosmiczną podróż, został wysłany lądownik Philae, który już wkrótce podejmie pierwszą w historii próbę wylądowania na powierzchni komety, następnie wykona badania in situ.

W międzyczasie Rosetta, wykorzystując swoją kamerę nawigacyjną NAVCAM, 18. października wykonała kolejne zdjęcia powierzchni komety. Tym razem zdjęcia zrobione zostały z odległości zaledwie 7 km i 800 metrów od powierzchni komety. Cztery zdjęcia, każde o rozdzielczości 1024 na 1024 pikseli, złożono w mozaikę, która ukazuje kolejne szczegóły z powierzchni komety.

Ze względu na małą odległość, jeden piksel odpowiada w rzeczywistości około 66,5 cm, a zatem każde zdjęcie ukazuje obszar na powierzchni komety o szerokości około 680 m. Pomiędzy pierwszym (po prawej stronie u góry) i ostatnim zdjęciem (po prawej stronie u dołu) widać efekt wirowania komety oraz poruszania się sondy. Sekwencję tych czterech zdjęć wykonano w ciągu 20 minut i to spowodowało, że zdjęcia minimalnie nie pasują do siebie.
W pozycji, w której znajdowała się sonda względem komety w trakcie wykonywania zdjęć, większa owalna część komety znajduje się po lewej, zaś mniejsza po prawej. Na mozaice widoczny jest obszar “szyi” komety, na którym znajduje się aktywny region, uchwycony również na zdjęciach z 26. września.

Podobnie jak na zdjęciach z 19. września, na mozaice widoczna jest struktura przypominająca pęknięcie (na wysokości ok. ⅓ od góry na prawym dolnym zdjęciu). W tej samej ramce, uchwycone zostały również głazy, przypominające występy skalne, które pojawiły się w wyniku usunięcia otaczającej je materii.

Na pozostałych ujęciach, można dostrzec liczne jasne smugi. Niektóre z nich najprawdopodobniej tworzą ziarna pyłu wyrzucane systematycznie z komety, które ze względu na długą, 6-sekundową ekspozycję utworzyły rozmyty obraz.

 

Czytaj więcej:


Źródło: ESA

Opracowanie: Hubert Siejkowski

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na zdjęciu: Fragment komety 67P/Churyumov-Gerasimenko sfotografowany z odległości 7,8km przez Rosette. http://blogs.esa.int

Reklama