Przejdź do treści

Rysuj bańki, wspomagaj astronomię!

Ta jasna bańka to jeden z łatwiejszych przykładów obiektów, jakie należy znaleźć biorąc udział w Milky Way Project. Mimo tego, że komputery potrafią identyfikować podobne struktury, to ludzie są w tym dużo lepsi. Źródło: Zooniverse

Jeśli jesteście zainteresowani czynnym udziałem w rozwoju astronomii, to ta informacja jest właśnie dla Was. Nowy projekt Milky Way Project czeka na ludzi, którzy lubią przeglądać astronomiczne zdjęcia i wyszukiwać na nich ciekawe obiekty.

Pomysł jest prosty. Astronom Robert Benjamin (z Uniwersytetu Wisconsin w Whitewater) i grupa Zooniverse chcą, abyście pomogli im w znajdowaniu kosmicznych obiektów o kształcie baniek na zdjęciach w podczerwieni wykonanych przez kosmiczny teleskop Spitzer (w ramach programu GLIMPSE).

Wasze zadanie polega na tym, aby używając prostych graficznych narzędzi zaznaczyć na zdjęciu położenie bańki, jej wielkość i kształt. Poza bańkami na zdjęciach można także znaleźć takie obiekty jak węzły gazu, małe gromady gwiazd, "rozmyte czerwone obiekty" oraz innych mieszkańców obszarów tworzenia się gwiazd w Drodze Mlecznej. "Prosimy was o pomoc w lokalizacji procesu formowania gwiazd w naszej galaktyce", czytamy na stronie projektu.

Kilka lat temu czworo naukowców potwierdziło słuszność tego pomysłu wykorzystując zdjęcia z GLIMPSE do znalezienia 600 baniek. Doświadczenie zebrane z pierwszych odkryć "dostroiło" strategię poszukiwań i oczekuje się teraz, że społeczność Zooniverse (350 tys. uczestników) znacząco zwiększy wydajność poszukiwań. Obszaru do przejrzenia jest bardzo dużo, GLIMPSE zawiera 440 tysięcy zdjęć, które pokrywają ok. 85% centralnej płaszczyzny Drogi Mlecznej.

Zastanawiacie się pewnie co to właściwie są te bańki. W odpowiedzi na to pytanie ma właśnie pomóc ten projekt. Na razie astronomowie uważają, że są to obszary wokół masywnych gwiazd, które są tak jasne, że wysyłane przez nie promieniowanie powoduje powstawanie fali uderzeniowej, oddziałującej z otaczającym gwiazdę obłokiem. W efekcie powstaje bańka obserwowana w podczerwieni. Czerwone obszary to miejsca, gdzie fala uderzeniowa już przeszła, a zielone pierścienie wokół nich to miejsca, gdzie fala właśnie oddziałuje z obłokiem gazu (patrz zdjęcie).

Zainteresowani? Może więc warto spróbować? Na początek możecie przeczytać tutorial, żeby przekonać się o co chodzi. Ale uwaga, może was wciągnąć!

 

Źródło: Magda Siuda

Na ilustracji: Ta jasna bańka to jeden z łatwiejszych przykładów obiektów, jakie należy znaleźć biorąc udział w Milky Way Project. Mimo tego, że komputery potrafią identyfikować podobne struktury, to ludzie są w tym dużo lepsi. Źródło: Zooniverse

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama