Przejdź do treści

Sonda Rosetta zostanie wybudzona za trzy miesiące

Lądownik Philae na jądrze komety (wizja artysty)
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje za trzy miesiące wybudzić ze stanu hibernacji swoją sondę, która zbliża się do komety 67P/Churyumov–Gerasimenko. Operacja ma nastąpić w styczniu 2014 roku.

Celem sondy Rosetta jest kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko. Sonda będzie wybudzona 20 stycznia 2014 r., w odległości 9 milionów kilometrów od komety. Rosetta włączy swoje instrumenty naukowe, których ma 11 oraz instrumenty lądownika Philae, których jest 10. W maju 2014 r. powinna przeprowadzić manewr, dzięki któremu spotka się z kometa w sierpni i będzie ją śledzić aż do 2015 roku.

Naukowcy liczą na to, że dzięki sondzie uzyskają tysiące zdjęć komety, a także pomiary masy, kształtu, pola grawitacyjnego i otoczenia komety. Jeśli uda się osadzić lądownik na jądrze kometarnym, będzie to pierwsze w historii lądowanie na komecie. Lądownik posiada specjalnym młotek, którym posłuży do penetracji jądra komety, zbudowany przez naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Start misji Rosetta z Ziemi nastąpił w 2004 roku. Sonda trzykrotnie przeleciała w pobliżu Ziemi, raz minęła Marsa i przemknęła w pobliżu planetoid Steins (w 2008 roku) i Lutetia (w 2010 roku). Potem przeszła w stan hibernacji (w 2011 roku) i w ten sposób dotarła na odległość 800 milionów kilometrów od Słońce, w okolice orbity Jowisza.

Więcej informacji:

Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)

Na ilustracji:
Artystyczna wizja lądownika Philae na jądrze komety 67P/Churyumov–Gerasimenko. Źródło: ESA / AOES Medialab.






Reklama