Przejdź do treści

Sukces misji satelity ICEYE-X2. Nawiązano łączność z satelitą!

img

Wyniesienie satelity ICEYE-X2 w ramach misji SSO-A: SmallSat Express przejdzie do historii jako pierwsze tego typu przedsięwzięcie fińsko-polskie. Operacja wyniesienia na orbitę satelity ICEYE-X2 zakończyła się sukcesem. O godzinie 19:58 polskiego czasu udało się nawiązać łączność z satelitą – po tym, jak urządzenie zostało dostarczone w ramach misji  SSO-A: SmallSat Express na orbitę Ziemi na pokładzie rakiety Falcon 9, należącej do firmy SpaceX. Satelita został zaprojektowany i wybudowany przez fińską firmę ICEYE przy udziale polskiej spółki Creotech Instruments S.A.

ICEYE, spółka działająca na rynku obserwacji Ziemi (Earth observation – EO), która tworzy największą na świecie konstelację satelitów zobrazowania radarowego (Synthetic Aperture Radar – SAR), potwierdziła późnym wieczorem 3 grudnia 2018 roku, że operacja wyniesienia na orbitę satelity ICEYE-X2 zakończyła się sukcesem.

Satelita zajął pozycję na niskiej orbicie heliosynchronicznej i rozpoczął uruchamianie systemów odpowiedzialnych za wykonywanie zobrazowań radarowych. Rakieta Falcon 9 została wystrzelona z bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg w Kalifornii. Satelita ICEYE-X2 to już drugie urządzenie wysłane w kosmos przez ICEYE w ciągu roku i stanowi ważny krok w kierunku osiągnięcia celu firmy, jakim jest stworzenie największej na świecie konstelacji satelitów zobrazowania radarowego SAR do końca 2019 roku.

Doświadczenia związane z misją prototypowego satelity ICEYE-X1 pozwoliły na znacznie zwiększenie wydajności ICEYE-X2. Udoskonalenia te obejmują między innymi znacznie lepszą rozdzielczość obrazowania i dodanie napędu do korekt orbitalnych. Misja satelitarna ICEYE- X2 ma na celu dalszą poprawę technologii obrazowania SAR ICEYE oraz dostawę obrazów satelitarnych SAR dla pierwszych klientów. Styczniowe wyniesienie prototypowego satelity ICEYE-X1 odbyło się z wykorzystaniem indyjskiej rakiety PSLV-C40, a samo urządzenie było pierwszym na świecie satelitą zobrazowania radarowego SAR o wadze poniżej 100 kilogramów, który został umieszczony na orbicie. Urządzenie wykonało ponad 600 udanych zobrazowań. Firma ICEYE zamierza do końca 2019 roku umieścić na orbicie kolejnych osiem satelitów z docelowej konstelacji.

W prace nad ICEYE-X2 w istotny sposób zaangażowana była firma Creotech Instruments S.A. Współpraca ICEYE z polskim Creotechem rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy firma z Piaseczna otrzymała zlecenie na montaż elementów elektroniki na potrzeby pierwszego, prototypowego satelity z docelowej konstelacji ICEYE.

Planowany początkowo na 19 listopada, a później dwukrotnie przekładany starty misji satelity ICEYE-X2 jest jednym z istotnych wydarzeń dla polskiego przemysłu kosmicznego, które miały miały miejsce w drugiej połowie listopada i w pierwszej połowie grudnia. W ramach tego samego startu rakiety Falcon 9 na orbitę okołoziemską wyniesione zostały także dwa satelity: polski PW-Sat2, którego zadaniem będzie przetestowanie żagla deorbitacyjnego, jako technologii przydatnej pod kątem przyszłej walki z problemem kosmicznych śmieci oraz satelita ESEO/S-50 zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), dla którego system telekomunikacyjny został przygotowany na Politechnice Wrocławskiej.

25 listopada na poligonie w Drawsku odbyło się wystrzelenie na wysokość 15 kilometrów prototypu rakiety suborbitalnej przygotowanej przez polskie przedsiębiorstwo SpaceForest – jednej z dwóch rakiet konstruowanych w Polsce, która podczas lotów do granicy kosmosu może umożliwić w przyszłości testowanie technologii i prowadzenie badań w stanie mikrograwitacji. Operacja zakończyła się sukcesem. Rakieta poleciała na wysokość 15 kilometrów w ciągu 50 sekund od startu, rozwijając prędkość maksymalną 2 Ma (1 mach to około 1220 kilometrów na godzinę).

26 listopada odbyło się lądowanie na Marsie sondy InSight NASA, na pokładzie której znajduje się urządzenie penetrujące grunt marsjański z mechanizmem wybijającym opracowanym i wykonanym przez polską firmę Astronika.

Końca obiegają także negocjacje prowadzone przez Polską Agencję Kosmiczną (PAK) sprawie dołączenia Polski do Europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking). Członkostwo naszego kraju w konsorcjum umożliwi rodzimym podmiotom udział w przedsięwzięciach finansowanych ze środków Unii Europejskiej, których budżet w bieżącej perspektywie finansowej wyniesie prawie 100 milionów euro. Agencja finalizuje również prace analityczne nad wynikami badania ankietowego dotyczącego zapotrzebowania polskiej administracji publicznej na wykorzystanie danych satelitarnych, zrealizowanego przez PAK w ramach projektu Sat4Envi.

Jesiennym wydarzeniom krajowego sektora kosmicznego towarzyszy kampania informacyjna pod hasłem „Poland in Space – kosmiczny listopad” realizowana przy wsparciu PAK oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Czytaj więcej:


Źródło: Creotech Instruments S.A.

Reklama