Przejdź do treści

W gwiazdozbiorze Tarczy odkryto masywną gromadę gwiazd w średnim wieku

Region nieba, w którym zlokalizowana jest Valparaíso 1.

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył masywną gromadę gwiazd w średnim wieku znajdującą się w kierunku konstelacji Tarczy. Obiekt ten, któremu nadano nazwę Valparaíso 1, leży około 7000 lat świetlnych od nas i zawiera co najmniej 15 000 gwiazd. Aby ją wykryć, połączono obserwacje z satelity Gaia oraz różnych teleskopów naziemnych. Wyniki zostały opublikowane w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS).

Gromady otwarte to grupy gwiazd, które powstały razem i poruszają się razem, związane grawitacyjnie. Czyni je to naturalnymi laboratoriami do badań fizyki i życia gwiazda. Im więcej gwiazd znajduje się w gromadzie, tym bardziej jest ona użyteczna, ponieważ większa próbka daje większe szanse na znalezienie gwiazd w rzadszych fazach ewolucji.

Dlatego astronomowie poszukują najbardziej masywnych gromad gwiazd w naszej galaktyce, takich, w których znajduje się ponad 10 000 gwiazd. Jeszcze dwadzieścia lat temu sądzono, że powstają one tylko w odległych galaktykach o egzotycznych właściwościach, ale dzięki tym poszukiwaniom znamy już kilkanaście bardzo młodych (poniżej 25 mln lat) masywnych gromad, które są potomkami wcześniejszych młodych gromad. Nie znamy natomiast prawie żadnych gromad masywnych o średnim wieku, i nie było jasne, czy takie nie istnieją, czy też nie zostały jeszcze odnalezione?

Niespodziewane odkrycie Valparaíso 1 w dobrze zbadanej części nieba sugeruje, że wiele innych masywnych gromad może być ukrytych w bardzo gęstych polach gwiazd, które obserwatorzy znajdują patrząc w kierunku centrum Galaktyki.

Poprzednie poszukiwania próbowały zlokalizować gromady otwarte, ale Valparaíso 1 nie wygląda, jak gromada podobna do tych, które zwykle znajdujemy, i dlatego nie została odkryta wcześniej – mówi Ricardo Dorda, badacz z IAC, który jest współautorem artykułu.

Gromada została wykryta dzięki satelicie Gaia, teleskopowi kosmicznemu, który podaje niezwykle dokładne pozycje gwiazd znajdujących się w dużej odległości, a dzięki tym informacjom możemy zmierzyć drobne ruchy na niebie, jakie gwiazdy przejawiają na przestrzeni lat. Łącząc wszystkie te informacje, możemy wykryć gromady jako grupy gwiazd, które znajdują się w tej samej odległości od nas i poruszają się razem. Kiedy naukowcy zlokalizowali tę gromadę, użyli teleskopów w Obserwatorium Las Campanas (w Chile) oraz Teleskopu Isaaca Newtona (INT) w Obserwatorium Roque de los Muchachos (Garafía, La Palma, Wyspy Kanaryjskie), aby określić właściwości fizyczne jej gwiazd.
 

Więcej informacji:

Źródło: IAC

Opracowanie: Agnieszka Nowak
 

Na ilustracji: Region nieba, w którym zlokalizowana jest Valparaíso 1. Źródło: Gabriel Pérez Díaz, SMM (IAC).

Reklama