Przejdź do treści

Wybrano najlepsze studenckie projekty kosmiczne

Direction: Space - zwycięzcy konkursu

Ogłoszono wyniki konkursu Direction: Space dla studentów i doktorantów polskich uczelni. Wygrały projekty GraviTE, HematopoiesISS oraz LASPA. Eksperymenty te mają szansę polecieć w kosmos.

Konkurs Direction: Space został zorganizowany dla studentów i doktorantów polskich uczelni. Ma zainspirować młodych do wymyślenia projektów badawczych do zrealizowania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmiczne (ISS) na orbicie okołoziemskiej. 10 marca podczas gali finałowej konkursu ogłoszono laureatów. Nagrody wręczył dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który jest pomysłodawcą konkursu.

Konkursowe zadanie polegało na przygotowaniu projektu badawczego, który mógłby zostać zrealizowany w warunkach mikrograwitacji na stacji kosmicznej. Ocenie przez jury podlegały: rzetelność naukowa i techniczne przygotowanie eksperymentu, a także organizacja zespołu i zarządzanie projektem, co jest bardzo ważne w sektorze kosmicznym..

Najlepsze drużyny otrzymały dostęp do opieki mentorskiej, mikrogrant w kwocie 26 000 PLN na rozwój prototypu eksperymentu, a także możliwość rozwoju koncepcji projektu podczas wyjazdu studyjnego do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych ESA ESTEC i Europejskiego Centrum Astronautów ESA EAC.

Zwyciężyły trzy projekty: GraviTE od studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej, HematopoiesISS od studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz LASPA z Politechniki Warszawskiej.

W ramach projektu GraviTE (Gravity-free Tissue Engineering) studenci Koła Naukowego AGH Space Systems chcą zbadać komórki macierzyste osadzonych na polimerowych rusztowaniach w warunkach mikrograwitacji oraz porównać wyniki do mikrograwitacji symulowanej na Ziemi. Hodowla komórkowa będzie prowadzona w bioreaktorze odpowiedzialnym za utrzymywanie odpowiednich warunków, automatyczną wymianę płynów oraz zbieranie danych kontrolnych.

Z kolei projekt HematopoiesISS, przygotowany przez studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy po zdrowie można sięgać poza naszą planetę. Studenci i doktoranci kierunku lekarskiego chcieliby zbadać komórki krwiotwórcze szpiku i jaki wpływ na nie będzie miało przebywanie w warunkach mikrograwitacji. Badania będą mogły odpowiedzieć nie tylko na pytania dotyczące wpływu podróży kosmicznych na ciało człowieka, ale również pomogą ulepszyć terapie chorób autoimmunologicznych i nowotworowych, między innymi białaczek czy chłoniaków.

Projekt L(aser) A(mplitude) S(timulated) P(lant) A(griculture) – LASPA, wywodzi się z Politechniki Warszawskiej, od zespołu GrowLight. Polega na zastosowaniu światła laserowego do stymulacji siewek do wzrostu w warunkach mikrograwitacji. Badania nad wpływem różnych długości fal laserowych na późniejszą morfologię roślin i przeżywalność nasion, mają pomóc w rozwoju technologii uprawy roślin w środowisku kosmicznym. Otrzymane wyniki poszerzą zakres wiedzy o warunkach wzrostu w mikrograwitacji, otwierając nowe perspektywy dla przyszłych załogowych misji kosmicznych, gdzie samowystarczalne systemy uprawy roślin odgrywać będą kluczową rolę.

Gala Finałowa konkursu "Direction: Space" odbyła się podczas Tygodnia Kosmicznego w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Organizatorami konkursu "Direction: Space" są: Fundacji Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space. Konkurs został ogłoszony podczas obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 i jest organizowany w partnerstwie z inicjatywą Europejskiej Agencji Kosmicznej Direction Earth/Space, Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN i studiem Science Now. Patronatu honorowego konkursowi udzielili: Prezes Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: Space Agency

 

Na zdjęciu:

Direction: Space - zwycięzcy konkursu. Źródło: Space Agency.

 

 

Reklama