Przejdź do treści

Wyjątkowa koniunkcja Księżyca z Regulusem!

Już w najbliższą środę, 28.06, czeka nas wyjątkowa koniunkcja Księżyca z Regulusem, czyli z najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Lwa.

Tuż po zachodzie Słońca, wieczorem 28 czerwca, Księżyc, jasny Jowisz i najjaśniejsza gwiazda konstelacji Lwa, ułożą się w niemal w jednej linii na nieboskłonie, przemierzając jednocześnie południowo-zachodni horyzont.

Do największego zbliżenia tych dwóch ciał niebieskich dojdzie około godziny 00:47, Srebrny Glob oraz Regulus zbliżą się do siebie maksymalnie na odległość 0°02'. Niestety w Polsce Księżyc będzie już schowany głęboko pod horyzontem.

Dlatego też, same obserwacje zachęcamy rozpocząć zaraz tuż po zachodzie Słońca, ponieważ dopiero wtedy Księżyc będący w fazie 27,5% widoczny jako sierp będzie się znakomicie prezentował już przy użyciu małych lornetek lub teleskopów. Z dala od dużych miast, powinniśmy bez problemu zlokalizować pas Drogi Mlecznej i przynajmniej jej kilkanaście jasnych gwiazd.

Ciekawymi obiektami do obserwacji na tę czerwcową porę są między innymi: Mgławica Trąba Słonia (IC 1396) o jasności 8.8 mag, która znajduje się w konstelacji Cefeusza. Uważa się, że obiekt ten został wydmuchany przez silne wiatry, które pochodziły z gwiazdy HD 206267, co wytworzyło jej wydłużoną i przepiękną strukturę.

Wszystkim miłośnikom nocnych astronomicznych wrażeń życzymy pogodnej nocy i udanych obserwacji.

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:
Na ilustracji:
Koniunkcja Księżyca z Regulusem, oraz jasny Jowisz. Źródło: stellarium.org