Przejdź do treści

Wyniki V edycji konkursu "Łowcy Cząstek"

Credo edycja V - wyniki

Rośnie zaangażowanie członków PTMA w projekcie CREDO. Organizatorzy konkursu „Łowcy Cząstek” ogłosili wyniki V edycji konkursu. Zostały one opublikowane 16 czerwca 2023roku na Facebookowym profilu projektu CERDO.

Konkurs trwał od 7 listopada 2022 roku do 1 czerwca 2023 roku, jego celem była popularyzacja projektu naukowego polegającego na rejestracji śladów wtórnego promieniowania kosmicznego za pomocą m.in. smartfonów, tworzących rozproszony detektor promieniowania kosmicznego. Adresatami konkursu były przede wszystkim szkoły podstawowe i średnie, ale również grupy instytucjonalne, które mogły brać udział w rywalizacji po wcześniejszej rejestracji. Jedynym wymaganym elementem uczestnictwa, oprócz rejestracji drużyny przez wybranego koordynatora, była instalacja i uruchomienie aplikacji CREDO Detector na telefonie. Rywalizacja pomiędzy zespołami odbywała się w dwóch kategoriach: Liga oraz Maraton. Ze szczegółowymi wynikami konkursu można zapoznać się na stronie.

W tej edycji konkursu, oprócz drużyny składającej się z członków lubelskiego oddziału PTMA, brała udział duża grupa członków warszawskiego oddziału PTMA jako „Team PTMA Warszawa”. Obydwie drużyny zajęły premiowane miejsca w kilku kategoriach rywalizacji.

Niekwestionowanym liderem konkursu został jednak team PTMA Warszawa – zarówno w kategorii Liga, polegającej na rejestracji wykrycia cząstek w nocy z 12 na 13 dnia danego miesiąca, jak i kategorii Maraton, polegającej na rejestracji wykrycia cząstek w dowolnym okresie trwania konkursu, team zdobył I miejsce. Po raz pierwszy w historii tego konkursu team PTMA Warszawa pobił rekord najdłuższej serii zwycięstw w wydarzeniu Liga miesiąca. Dodatkowo najaktywniejszym uczestnikiem konkursu została Sylwia Olejniczak z warszawskiego oddziału PTMA, która zarejestrowała ponad 40 000 zdarzeń promieniowania kosmicznego.

Organizator przewidział uhonorowanie zwycięzców i uczestników konkursu poprzez przekazanie certyfikatów uczestnictwa dla każdego zespołu, a także dyplomów za wysokie osiągnięcia w poszczególnych kategoriach oraz symbolicznych nagród rzeczowych.


Czytaj więcej


Opracowanie: Marek Więckowski / PTMA Oddział Lublin

Na ilustracji: Wyniki konkursu. Źródło: CREDO

Reklama