Przejdź do treści

Wystrzelono sondę ExoMars - poszuka śladów życia na Marsie

Start misji ExoMars z kosmodromu Bajkonur
Dzisiaj z kosmodromu Bajkonur wystrzelono lądownik i orbiter, które polecą na Marsa. Na pokładzie są urządzenia zbudowane z polskim udziałem. ExoMars to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Agencji Kosmicznej Federacji Rosyjskiej (Roskosmos).

14 marca 2016 r. o godz. 10:30 polskiego czasu rakieta nośna Proton-M wyniosła w przestrzeń kosmiczną lądownik i orbiter w ramach misji ExoMars, prowadzonej wspólnie przez Europę i Rosję. Po siedmiu minutach od startu potwierdzono odłączenie się pierwszego, drugiego i trzeciego członu rakiety Proton. Nastąpiły już także dwa uruchomienia silnika górnego członu Breeze-M, w planie są jeszcze dwa, aby sonda znalazła się na trajektorii w kierunku Marsa.

Masa startowa wynosiła 4332 kg (razem z paliwem), w tym orbiter stanowił 3732 kg (w tym instrumenty naukowe 113.8 kg), a lądownik 600 kg.

Na pokładzie sondy i lądownika znajdują się instrumenty budowane z polskim udziałem. Sonda orbitalna dysponuje kamerą CaSSIS, która ma służyć do fotografowania obszarów, z których mogą wydobywać się śladowe ilości gazów. Skonstruowano ją w Szwajcarii i we Włoszech, ale w polskim ośrodku Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) zbudowano zasilacz do kamery, a polska firma Creotech Instruments zamontowała elementy systemu zasilania kamery. Z kolei na pokładzie lądownika znajdują się detektory podczerwieni wyprodukowane przez firmę VIGO System z Ożarowa Mazowieckiego. Nie jest to pierwsza podróż na Marsa dla polskich detektorów podczerwieni - NASA wyposażyła w nie łazik Curiosity, który wylądował na Marsie w 2012 roku.

Sonda orbitalna ExoMars oraz lądownik Schiaparelli mają dotrzeć do Marsa w połowie października 2016 r. Nazwa misji ExoMars ma wskazywać na egzobiologię, jako jeden z głównych tematów badań - mają być m.in. poszukiwane ślady procesów biologicznych. Naukowcy chcą także zbadać gazy występujące w śladowych ilościach w atmosferze Marsa (mniejszych niż 1%), takich jak metan, para wodna, dwutlenek azotu. Schiaparelli wyląduje na planecie w trakcie trwania sezonu globalnych burz pyłowych, co powinno dać nowe spojrzenie na rolę sił elektrycznych w unoszeniu pyłu (ten mechanizm zapoczątkowuje burze pyłowe).

Lądownik i orbiter to jednak nie koniec misji ExoMars, w roku 2018 w kierunku Marsa zostaną wystrzelone jeszcze lądownik i łazik, do eksploracji powierzchnię planety.

Więcej informacji:

Źródło: ESA

Na zdjęciu:
Start misji Exomars 2016. Rakieta Proton-M  startuje 14.03.2016 r. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Źródło: SA–Stephane Corvaja, 2016


Odcinek "Astronarium" o polskim przemyśle kosmicznym, w tym o detektorach podczerwieni.Reklama