Przejdź do treści

XI Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej

Plakat promujący XI Festiwal Ciemnego Nieba

W Sopotni Wielkiej trwa odliczanie do rozpoczęcia corocznego wydarzenia o renomie wykraczającej już poza granice naszego kraju. Mowa o XI Festiwalu Ciemnego Nieba, który w tym roku będzie trwał dłużej niż zwykle, bo od 12 do 15 sierpnia. Wydłużenie Festiwalu zwiększa szanse na chociaż jedną pogodną i rozgwieżdżoną noc, w tym na obserwacje meteorów z roju Perseidów. Nocna część obchodów odbędzie się tradycyjnie przy nastrojowej muzyce granej na żywo.

Naukowcy szacują, iż w nocy z 12 na 13 sierpnia można będzie zaobserwować nawet sto „spadających gwiazd” na godzinę. Oczywiście im ciemniejsze niebo, niezanieczyszczone sztucznym światłem, tym szanse na tak liczne zjawiska na niebie są większe. W Sopotni Wielkiej gwarantem dbania o ochronę nocnego nieba przed nadmiernym i niepotrzebnym światłem w nocy jest Stowarzyszenie POLARIS-OPP, Rada Dialogu Społecznego na rzecz Ekologii Nocy, a także sami mieszkańcy miejscowości, którzy dbają o prawidłowe oświetlenie swoich posesji.

Od 2022 roku wydarzenie ma charakter międzynarodowy – biorą w nim udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji z Norwegii i Słowenii. Po raz kolejny Festiwal otrzymał także patronat łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Część edukacyjna w formie dyskusji, prezentacji, spotkań i spacerów w terenie pojawia się w programie festiwalu od kilku lat, jednak po dofinansowaniu przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, różnorodność tych działań znacznie się zwiększyła. 

Nocne spotkania umili uczestnikom duet muzyczny w składzie: Kacper Skolik (perkusja) oraz Krzysztof Hadrych (gitara). Obaj są Absolwentami Duńskiej Akademii Muzycznej SDMK w Odense specjalizującymi się w graniu ambientu. Można się spodziewać muzyki bardzo otwartej, zaskakującej i jednocześnie nieprzeszkadzającej w obserwacjach. Niewątpliwymi atrakcjami tegorocznego Festiwalu będą także:

  • nocny lot balonem na gorące powietrze nad Sopotnią Wielką (przy sprzyjających warunkach pogodowych),
  • warsztaty „Świat Kopernika” prowadzone przez Piotra Kucharskiego z Fundacji Terra Desolata. Uczestnicy zajęć wykonają kilka ciekawych eksperymentów pozwalających lepiej zrozumieć naukę z czasów działalności Mikołaja Kopernika,
  • wystawa czasowa „De revolutionibus” pod sferycznym namiotem, organizowana w ramach dofinansowania ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030. To nie lada gratka dla fanów LEGO – niemal wszystkie kosmiczne modele złożone przez dzieci i młodzież uczestniczące w zajęciach Stowarzyszenia POLARIS-OPP, oraz mapa nieba o średnicy 2 metrów, wykonane zostały właśnie z takich klocków.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy wypełnić dostępny na stronie www.ciemneniebo.pl formularz zgłoszeniowy. Znajduje się tam również szczegółowy plan wydarzenia oraz wiele dodatkowych informacji. 

Warto zgłosić swój udział jak najszybciej, aby zapewnić sobie miejsce lub przepustkę upoważniającą do wjazdu samochodem w bezpośrednie okolice miejsc obserwacyjnych. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z kilku udogodnień, jak chociażby dowóz na miejsce obserwacji specjalnym busem. Pomyślano również o potrzebach rodziców z małymi dziećmi.

Więcej informacji:

 

Źródło: POLARIS-OPP/Program Ciemne Niebo-Polska

Na ilustracji: plakat promujący Festiwal. Źródło: Program Ciemne Niebo-Polska

Reklama