Przejdź do treści

Zakończenie Roku Kopernikańskiego

Nowe Obroty

Na zakończenie swoich 550. urodzin Kopernik doczekał się mocnego akordu i to także w dosłownym znaczeniu (koncert Leszka Możdżera). Dostojna sala Dworu Artusa w rodzinnym mieście Wielkiego Astronoma widziała niezwykłych gości, takich jak naukowcy z NASA, Uniwersytetu Harvarda, czy laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z Liberii. Było między innymi o poszukiwaniu obcych na …Ziemi.

Gdy wydawało się, że przebrzmiały już fanfary licznych wydarzeń upamiętniających ostatni jubileusz Kopernikowski, wtedy wybrzmiał mocny akord Nowych Obrotów – imprezy zorganizowanej w przededniu 551. urodzin Astronoma. Powiedzenie o mocnym akordzie w tym kontekście ma oprócz metaforycznego także dosłowne znaczenie, jako że jednym z wydarzeń „Obrotów” był koncert Leszka Możdżera poprzedzony wykładem prof. Pawła Nurowskiego.

Zakładam, że nazwa projektu „Nowe Obroty” ma nawiązywać do wieloznaczności łacińskiego słowa revolutio oznaczającego obrót, ale także rewolucję. Tak więc można powiedzieć, że wysłuchaliśmy refleksji i przemyśleń najtęższych umysłów na świecie na temat zagadnień o rewolucyjnym wręcz znaczeniu. Takim kopernikańskim przewrotem byłoby znalezienie pozaziemskiego życia, a w szczególności jego inteligentnej formy. Wokół tego zagadnienia obracała się (nomen omen) tematyka imprezy.

17 lutego dr Mary Voytek, egzobiolożka z NASA zreferowała przegląd naszej wiedzy na temat pochodzenia i ewolucji życia ziemskiego i tego, co możemy się spodziewać po jego kosmicznych formach i gdzie można próbować je znaleźć.

Następnego dnia prof. Avi Loeb zaprezentował niestandardowe podejście do tego zagadnienia. Jest on zaangażowany w projekty, które mają na celu szukanie śladów obcych cywilizacji czy pozaziemskiego życia tu na Ziemi lub na jej kosmicznym podwórku. Twierdzi on, że aby dać odpowiedź na pytanie Fermiego „gdzie oni są” nie wystarczy stwierdzić, że nie ma nigdzie śladów ich obecności, ale zacząć konkretne ich poszukiwania. Na Ziemię spadają różne obiekty. Pochodzenie niektórych z nich trudno wyjaśnić, a mogą być one szczątkami urządzeń pozaziemskich. Dlatego jednym z projektów uczonego było zorganizowanie wyprawy morskiej przeszukującej dno w celu znalezienia okruchów nietypowego meteorytu, który spadł wcześniej do Pacyfiku. Jego uwagę przykuwają także trudne do wyjaśnienia cechy Oumuamua - obiektu spoza Układu Słonecznego, który przemknął przez nasze kosmiczne zakątki w 2017 roku.

Dla porządku muszę dodać, że wielu innych naukowców podchodzi ze sceptycyzmem do tych poglądów, przedstawiając inne możliwe wyjaśnienie zagadek „dalekiego wędrowca”. Tak czy inaczej problem poszukiwania życia pozaziemskiego ciągle rozpala naszą wyobraźnię i każe się zastanawiać, w jaki sposób sukces w tej dziedzinie miałby wpływ na nasze społeczeństwo, kulturę, religię i ogólnie cywilizację. W lutowy weekend mieliśmy okazję snucia takich refleksji inspirowani wystąpieniami znamienitych gości.

 Dr Mary A. Voytek 

Prof. Avi Loeb

 

Więcej:

 

Autor: Iwo Bohr
Opracowanie: Magda Maszewska

Ilustracje: Dr Mary A. Voytek (wyżej) i prof. Avi Loeb (niżej), fot. K35 photo, źródło: Instytut B61

Reklama