Przejdź do treści

Zdjęcie Księżyca wykonane przez licealistę z Polski w APOD

Wilczy Księżyc nad Alpami styczęń 2024

We wtorek, 13 lutego br. na stronie Astronomy Picture of the Day (APOD) ukazała się fotografia styczniowej pełni Księżyca nazywanej "Wilczym Księżycem". Autorem fotografii jest 17-letni Antoni Zegarski z Grodziska Mazowieckiego.

Antonii Zegarski jest mieszkańcem Grodziska Mazowieckiego, ale uczy się w jednym ze stołecznych liceów. Astrofotografią interesuje się od blisko trzech lat. Od zeszłego roku pracuje jako edukator w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grodzisku Mazowieckim, gdzie łączy swoje pasje astrofotograficzne i talent do opowiadania o kosmosie. W roku 2022 został z nim przeprowadzony wywiad w czasopiśmie "Bogoria" (nr 332, X 2023, s. 23), gdzie opowiada m.in. o swojej pasji związanej z astrofotografią.

Na swoim profilu na Facebooku autor wyróżnionego przez NASA zdjęcia napisał:

Udało się! Mamy to! Zdobyłem nagrodę APOD (Astronomical Picture of the Day) przyznawaną przez NASA codziennie najlepszemu zdjęciu z tysięcy nadsyłanych każdego dnia. Jest to chyba wymarzone wyróżnienie dla każdego kto ima się tego fachu!
Jestem niesamowicie zadowolony między innymi, dlatego, że jeżeli dobrze liczę to był to chyba 15 APOD Polskiego fotografa od 1995 roku. Ostatniego fantastycznego APODA dostał Marcin Ślipko.
Mam nadzieję że zdobycie tej nagrody przeze mnie zadziała jak porządny motywator aby zrobić jeszcze więcej!

Zdjęcie Księżyca w pełni otoczonego chmurami zostało wykonane nad włoskimi Alpami. Na zdjęciu widać także zjawisko tzw. "Lisiej czapy" czyli rudawego okręgu dookoła Księżyca. Zdjęcie wykonane zostało w technice HDR czyli powstały dwie osobne ekspozycje tak, aby nie prześwietlić szczegółów tarczy księżyca, a następnie autor zdjęcia połączył je w całość. Do zdjęcia użyto aparatu Canon EOS 70D oraz obiektywu Samyang 135mm F2.0.

Na stronie APOD w opisie pod zdjęciem można przeczytać m.in., że styczniowa pełnia Księżyca nazywana jest „Wilczym Księżycem”. Zjawisko to związane jest z wierzeniami północnoamerykańskich plemion dotyczących wycia wilków w czasie pełni Księżyca w styczniu każdego roku.

Zdjęcie jest o tyle ciekawe, że niektóre osoby widzą chmury otaczające Księżyc jako paszczę wilka gotową do połknięcia Wilczego Księżyca, natomiast inni postrzegają Księżyc jako wilcze oko.

Źródło: WPR.24.pl, Antoni Zegarski

Paweł Z. Grochowalski

Reklama