Przejdź do treści

Zostań łowcą mikrometeorytów

Program edukacyjny: Łowcy mikrometeorytów

Fundacja Nauka. To Lubię zaprasza dzieci i młodzież ze szkół podstawowych (6, 7 i 8 klasa) oraz średnich do programu edukacyjnego „Łowcy mikrometeorytów”.  Celem programu jest odnalezienie w swoim najbliższym otoczeniu niewielkich meteorytów, zidentyfikowanie zanieczyszczeń jakie wdychamy, a także nauczenie się, jak pracują naukowcy. Zgłoszenia należy wysyłać do 10 maja br.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że spośród 5000 ton kosmicznego materiału, który rocznie dociera do powierzchni naszej planety, tylko niewielką część stanowią kamyki w skali makro. Większość to mikrometeoryty, gwiezdny pył, drobiny wielkości mniejszej od 2 milimetrów.

Fundacja Nauka. To lubię proponuje polowanie na taką gwiezdną drobnicę. Zachęca do tego szkoły, uczniów i nauczycieli. Łowcy mikrometeorytów” to program edukacyjny przygotowany wspólnie przez Fundację Nauka. To Lubię oraz Studenckie Koło Naukowe Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego, pionierów w zakresie poszukiwań mikrometeorytów w naszym kraju. Jego stworzenie wsparli partnerzy Fundacji czyli Polska Agencja Kosmiczna POLSA oraz firma technologiczna Future Processing.

Do pierwszej edycji programu Fundacja zaprasza 10 zespołów uczniowskich pracujących pod opieką nauczyciela. Największe kompetencje będą mieli nauczyciele chemii, fizyki lub geografii. Ale opiekunem może być każdy nauczyciel, który interesuje się meteorytami i będzie chciał się podjąć realizacji zadania.
Fundacja przygotowała programowy podręcznik napisany tak, żeby nie trzeba było specjalistycznej wiedzy do zrealizowania postawionych tam zadań.

Szkoły biorące udział w programie wzbogacą się o taki sprzęt jak mikroskop cyfrowy, zestawy sit, odczynniki chemiczne itd. ale najważniejsza będzie wiedza, know-how jak prowadzić z dziećmi ciekawe badania.

Główną ideą jaka stoi za tym programem jest pokazanie jego uczestnikom, że jako Ziemia jesteśmy integralną częścią kosmosu, a przestrzeń kosmiczna oddziałuje na nas codziennie. Ale od strony praktycznej, Fundacja chce uczniom dać posmak tego, jak wygląda praca prawdziwych naukowców. W związku z tym uczestnicy programu będą prowadzili doświadczenia i obserwacje te będą dokumentować w prostym pliku, który trzeba będzie uzupełniać w trakcie przechodzenia przez poszczególne etapy zbierania materiałów i badań. Na końcu uczniowie stworzą krótką pracę, nie więcej niż 10 000 znaków ze spacjami, która podsumuje prowadzone badania.

Jakość tej dokumentacji będzie podstawą do wyboru trzech najlepszych szkół, które na zakończenie programu zostaną przez Fundację dodatkowo nagrodzone. Najlepszą odwiedzi ze swoim wykładem o kosmosie dr Tomasz Rożek, a wszystkie trzy otrzymają też zestawy jego książek oraz… pamiątkowy model sondy kosmicznej. Te ostatnie mają swoją historię, poleciały na wysokość 22 km w debiutanckim locie polskiej rakiety suborbitalnej „Perun”.

Jak aplikować do programu?

Do 10 maja br. zespoły uczniowskie muszą przesłać na adres mailowy: edu@naukatolubie.pl napisaną wspólnie przez cały zespół uczniowski pracę, odpowiadającą na pytanie:

Wyobraźcie sobie świat za dwie dekady. Mamy już od lat bazy na Księżycu, właśnie powstaje pierwsza na Marsie. Czym mógłby zajmować się w takim świecie wasz zespół?

Jak ta praca ma wyglądać?

 • ekst uczniów powinien mieć maksymalnie 5000 znaków ze spacjami lub może to być też stworzony przez uczniów materiał video albo podcast, które nie powinny być dłuższe niż 5 min
 • aktywność uczniów nie musi być związana z pobytem na Marsie czy Księżycu, ale powinna uwzględniać fakt, że jako cywilizacja jesteśmy już tam obecni
   

Co musi zawierać zgłoszenie zespołu uczniowskiego do programu?

 • dane szkoły lub innej instytucji
 • dane nauczyciela, który jest opiekunem grupy i składającym zgłoszenie,
 • skład zespołu uczniowskiego
 • zgłoszenie wraz pracą uczniowską musi być wysłane do nas mailem do 10 maja 2024 r.
 • w temacie maila należy proszę wpisać: [Łowcy Mikrometeorytów] Zgłoszenie do programu
   

Na przystąpienie do konkursu zespoły muszą mieć także zgodę dyrekcji szkoły, ponieważ Fundacja będzie podpisywała z szkołą stosowną umowę.

Więcej informacji nt. realizacji zgłoszenia znajduje się w regulaminie konkursu.

Wyniki etapu wstępnego zostaną ogłoszone 24 maja 2024 r.

 

Źródło: Fundacja Nauka. To Lubię

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

Reklama