Przejdź do treści

11. udany lot suborbitalny systemu New Shepard

img

Rakieta New Shepard firmy Blue Origin wykonała jedenastą udaną misję suborbitalną. Na pokładzie kapsuły firmy znalazło się 38 eksperymentów do przeprowadzenia w ciągu kilku minut nieważkości. Rakieta wylądowała na silniku po przeprowadzonej misji, a kapsuła bezpiecznie opadła na spadochronach.

Firma Blue Origin rozwija suborbitalny system, który ma umożliwiać wykonywanie lotów turystycznych do granicy kosmosu. Należące do najbogatszego człowieka na świecie przedsiębiorstwo ma jeszcze w tym roku zacząć sprzedaż biletów. Do końca roku powinien być też wykonany pierwszy lot z załogą na pokładzie.

Rakieta New Shepard (jej trzeci egzemplarz) wystartowała z kosmodromu firmy w West Texas w czwartek o 15.35 czasu polskiego. Trwające niespełna dwie i pół minuty odpalenie silnika BE-3 pozwoliło osiągnąć kapsule wysokość ponad 105 km. Na pokładzie wynoszonego statku znalazło się 38 eksperymentów. 9 z nich należy do programu NASA Flight Opportunities - wśród nich znalazł się np. eksperyment Orbital Medicine’s Evolved Medical Microgravity Suction Device - testujący leczenie odmy płucnej w stanie bezpośredniego zagrożenia życia w warunkach mikrograwitacji oraz pobieranie krwi celem późniejszej transfuzji. Taki sprzęt będzie mógł ratować życie astronautom podczas misji w daleką przestrzeń kosmiczną.

Wśród 29 badań komercyjnych klientów znalazło się m.in. 5 ładunków od uczelni MIT, czy też eksperyment uczniów szkoły średniej z Alabamy.

Źródło: NASA/Blue Origin/NS

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Poprzedni, styczniowy start rakiety New Shepard. Źródło: Blue Origin.

Reklama