Przejdź do treści

Ariane 5 z powodzeniem wynosi parę satelitów telekomunikacyjnych

Europejska rakieta Ariane 5 wystartowała z Gujany Francuskiej, wynosząc na orbitę dwa duże satelity telekomunikacyjne od firm z Japonii i Wielkiej Brytanii. Lot przebiegł pomyślnie.

Start odbył się dwa miesiące po tym jak ta sama rakieta z powodu błędnie obranej trajektorii wysłała na złe orbity satelity SES 14 i Al Yah 3. Tym razem wszystko odbyło się bez problemów. Ariane 5 wystartowała o 23:34 polskiego czasu w czwartek. Po około 25 minutach zakończyła się faza rakietowa misji i Ariane 5 kilka minut później wypuściła pierwszego pasażera - satelitę Superbird-8/DSN-1. Potem po niewielkich manewrach zmieniających nieco trajektorię, około 34 minut po starcie został wypuszczony HYLAS 4.

Czwartkowy start był powrotem do służby rakiety Ariane 5 po problemach, które wystąpiły w styczniowej misji wynoszącej parę satelitów telekomunikacyjnych SES 14 i Al Yah 3. Niestety źle oprogramowany układ nawigacyjny rakiety spowodował, że ta od samego początku skierowała się po złej (o 20 stopni azymutu na południe) trajektorii.

O ładunkach


Ariane 5 zabrała ze sobą na pokład ponad 10 ton ładunku. Poniżej krótkie opisy każdego satelity.

Superbird-8/DSN-1 to satelita podwójnego użytku o wadze nieco ponad 5300 kg. Część ładunku telekomunikacyjnego pasm Ku i Ka będzie dostarczało usług sieciowych, natomiast terminal pasma X pozwoli na szyfrowaną komunikację wojsku japońskiemu.

Sieć wojskowa DSN składa się z dwóch satelitów. Jeden, dedykowany tylko do militarnej roli został już wysłany przez rakietę H-IIA w styczniu 2017 roku, druga część systemu poleciała w czwartek jako część ładunku satelity Superbird-8/DSN-1.

Część Superbird-8 zastąpi satelitę telekomunikacyjnego wysłanego w 2000 roku. Będzie dostarczał usługi telekomunikacyjne dla klientów biznesowych. Na platformie Superbirda umieszczono transpondery umożliwwiające jednoczesny przesył 23 wiązek pasma Ku, 6 pasma Ka i jedną dedykowaną wiązkę sterowalną pasma Ku.

HYLAS 4 to ważący nieco ponad 4 tony satelita telekomunikacyjn zastosowania cywilnego. Będzie dostarczał szerokopasmowych połączeń wysokiej przepustowości i usług sieciowych dla regionu Europy i Afryki. HYLAS 4 bazuje na GEOStar-3 - najnowocześniejszej platformie satelitarnej firmy Orbital ATK, która debiutowała na satelicie Al Yah 3 w styczniu tego roku.

Ładunek telekomunikacyjny to 66 stale ukierunkowanych wiązek pasma Ka, z całkowitą szerokością pasma, wynoszącą 28 GHz. Dodatkowo satelita posiada też 4 sterowalne wiązki Ka, które mogą być ustawione według bieżących potrzeb.

Podsumowanie


To był 93. udany lot rakiety Ariane 5 w historii. Operator rakiety, firma Arianespace planuje przeprowadzić jeszcze 5 startów tego systemu w tym roku. Trwają już przygotowania do wyniesienia pod koniec maja satelity indyjskiego GSAT-11 i luksemburskiego Intelsata 38.

Źródło: Arianespace/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Ariane 5 wznosząca się nad stanowiskiem startowym w Gujanie Francuskiej z satelitami telekomunikacyjnymi Superbird-8/DNS-1 oraz HYLAS 4. Źródło: Arianespace

Reklama