Przejdź do treści

Astronarium nr 14 o rozbłyskach gamma

Dzisiaj o godz. 17:30 we wszystkich regionalnych kanałach TVP będzie można obejrzeć nowy odcinek "Astronarium". Tym razem polscy naukowcy opowiedzą o najpotężniejszych eksplozjach we Wszechświecie - rozbłyskach gamma.

Rozbłyski gamma, zwane po angielsku Gamma Ray Bursts (GRB), to nagłe pojaśnienia w zakresie promieniowania gamma, które pojawiają się w różnych miejscach na niebie. Trwają zazwyczaj bardzo krótko, czasem nawet pojedyncze sekundy. Są to najbardziej energetyczne rozbłyski promieniowania we Wszechświecie. Towarzyszą im poświaty na innych długościach fali, np. w zakresie rentgenowskich, czy optycznym.

Odkryto je w 1967 roku dzięki amerykańskiemu satelicie wojskowemu Vela. Początkowo podejrzewano, że to jakieś tajne próby broni jądrowej przeprowadzane przez Związek Radziecki, ale potem okazało się, że źródłem błysków gamma są obiekty w kosmosie. Przez wiele lat wśród astronomów trwał spór czy zjawiska te zachodza w obrębie naszej Galaktyki, czy są pozagalaktyczne. Obecnie wiadomo, ze zachodzą w odległych galaktykach, ale ich natura ciągle nie jest jeszcze dobrze poznana.

W programie będą przedstawione m.in. badania za pomocą satelity Integral, który dzięki polskiemu oprogramowaniu potrafi wyszukiwać rozbłyski gamma na niebie. Będzie też okazja poznać polski projekt Pi of The Sky przeznaczony do obserwacji optycznych poświat po rozbłyskach gamma.

„Astronarium” jest cyklem programów telewizyjnych poświęconych astronomii i badaniom kosmosu. O ciekawych zagadnieniach i swoich osiągnięciach opowiadają polscy naukowcy pracujący w różnych instytucjach w kraju i za granicą. Premiery kolejnych odcinków następują w soboty co dwa tygodnie w ogólnopolskim paśmie TVP Regionalna. W kolejnych dniach można oglądać powtórki, a dodatkowe emisje są także na antenie TVP Bydgoszcz.

Więcej informacji:

Reklama