Przejdź do treści

Astronarium nr 28 o sieci radioteleskopów LOFAR

W środę 21 września premiera nowego odcinka "Astronarium" (TVP 3, godz. 15:35, powtórka po północy). Tym razem poznamy tajemnicze urządzenie znajdujące się w trzech miejscach w Polsce (oraz w wielu innych miejscach w Europie) - sieć radioteleskopów LOFAR.

Anteny sieci LOFAR nie przypominają tego co kojarzymy z hasłem "radioteleskop". Po prostu na polu stoją sobie słupki oraz leżą prostokąty. Można się zdziwić do czego to służy, jeśli przypadkiem natrafimy na taki system w odludnej okolicy.

Anteny LOFAR odbierają fale radiowe o niskiej częstotliwości, stąd nazwa projektu od angielskiego terminu "LOw-Frequency ARray". Polskie stacje LOFAR działają w Bałdach koło Olsztyna, w Łazach koło Bochni/Krakowa i w Borówcu koło Poznania. Polskie instytucje zaangażowane w projekt zrzeszone są w konsorcjum POLFAR.

Program jest produkowany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizję Polską. Do tej pory wyemitowano 26 odcinków. "Astronarium" jest emitowane co tydzień na trzech ogólnopolskich antenach telewizyjnych: TVP 1, TVP 3 oraz TVP Polonia. Emisje premierowe są na antenie TVP 3, czyli we wszystkich regionalnych kanałach Telewizji Polskiej (TVP Warszawa, TVP Bydgoszcz, TVP Kraków, itd.). Z kolei wcześniejsze odcinki pokazywane są w TVP 1 oraz TVP Polonia. Poprzednie odcinki można również oglądać w bardzo dobrej jakości na YouTube.

Produkcja programu została dofinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym "Astronarium" jest czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii".

Więcej informacji:

Reklama