Przejdź do treści

Astronarium nr 41 o kwazarach

Kosmiczne relikty z początków Wszechświata. Najdalsze obiekty, jakie udało nam się odnaleźć w kosmosie. Przekonaj się jak wyglądają kwazary i czego możemy się dzięki nim dowiedzieć. Tajemnice kwazarów w najbliższym odcinku "Astronarium". Premiera w środę 23 sierpnia o godz. 15:35 i 00:40 w TVP 3, a potem na YouTube.

Kolejny odcinek "Astronarium" będzie poświęcony kwazarom - aktywnych galaktykom położonym na krańcach Wszechświata. Skąd wywodzi się nazwa "kwazar"? Czym są te obiekty? Czego dzięki nim możemy się dowiedzieć? Kwazary odkryto dzięki obserwacjom radioastronomicznym, ale w programie pokazane będzie także Obserwatorium Astronomiczne na Suhorze, w którym prowadzone są optyczne obserwacje kwazarów. Kamery programu odwiedziły także Centrum Astronomii UMK, gdzie największy polski radioteleskop w ramach ogólnoświatowej sieci interferometrii wielkobazowej również prowadzi szczegółowe badania kwazarów.

„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.

Zwiastun "Astronarium" nr 41


Więcej informacji:


Reklama