Przejdź do treści

Astronarium nr 47 o pulsarach

Oto kosmiczne latarnie morskie. Źródła radiowych impulsów, które w pierwszej chwili uznano za wiadomość od obcej cywilizacji. Dowiedz się jak działają pulsary - najbardziej skomplikowane gwiazdy w znanym nam Wszechświecie. Tajemnice pulsarów w najnowszym odcinku Astronarium. Premiera w sobotę o godz. 8:05 w TVP 3, a także w środę o 15.35 i 00:40 oraz na YouTube.

Pulsary to jedne z najbardziej skomplikowanych obiektów we Wszechświecie. To bardzo szybko obracające się gwiazdy neutronowe, które wysyłają pulsy promieniowania radiowego i w innych zakresach. Pulsar ma masę gwiazdy skupionej w kuli o rozmiarach rzęd 10-20 km.

Odcinek programu telewizyjnego "Astronarium" zatytułowany "Pulsary" pozwoli widzom lepiej poznać te ciekawe obiekty. Dowiemy się jak odkryto pulsary, jakie mają własności, czym charakteryzuje się ich promieniowanie i co można dzięki nim zbadać w kosmosie.

W programie wystąpią naukowcy zajmujący się badaniami pulsarów, w tym prof. Aleksander Wolszczan z Pennstate University, odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych, właśnie wokół pulsara - ale w odcinku opowie o czymś innym: w jaki sposób można użyć pulsarów do sprawdzenia Ogólnej Teorii Względności. Z kolei dr Agnieszka Słowikowska z Centrum Astronomii UMK zajmuje sie optycznymi badaniami pulsarów. Opowie nam o historii odkrycia tych obiektów oraz o ich podstawowych własnościach. Skomplikowaną naturę pulsów docierających od pulsarów wyjaśni natomiast dr hab. Jarosław Dyks z toruńskiej filii Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK PAN). Natomiast dr hab. Wojciech Lewandowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprezentuje w jaki sposób można użyć pulsarów do badania m.in. materii międzygwiazdowej w Galaktyce.

„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.

Zwiastun "Astronarium" nr 47

Więcej informacji:

 

Reklama