Przejdź do treści

Uśmiechnięta buźka z kosmosu

Uśmiechnięta emotikonka - gromada galaktyk SDSS J1038+4849
Soczewka grawitacyjna na zdjęciu z Teleskopu Hubble'a bardzo przypomina uśmiechniętą buźkę znaną z internetu, czy SMS-ów. Jak widać, gromada galaktyk SDSS J1038+4849 ładnie się do nas uśmiecha :-)

Na zdjęciu widzimy parę żółto-pomarańczowych oczu, który są dwie jasne galaktyki. Poniżej znajduje się biały nos oraz kreska symbolizująca uśmiech, a także łuki po bokach, które dopełniają całą twarz. Kreska i łuki to efekt soczewkowania grawitacyjnego.

Gromady galaktyk należą do najmasywniejszych struktur we Wszechświecie. Gdy światło odległych galaktyk przechodzi w pobliżu takiej gromady, ulega zaburzeniu i widzimy zniekształcone, powiększone, a czasem także zwielokrotnione obrazy tych dalszych galaktyk. Na przedstawionej fotografii mamy przykład tzw. pierścienia Einsteina, który powstał w postaci łuków wokół gromady galaktyk, działającej jako soczewka grawitacyjna.

Zdjęcie opublikowano 9 lutego jako "zdjęcie tygodnia" na witrynie poświęconej Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a, a także na stronach NASA. Inna wersja tego zdjęcia była zgłoszona w konkursie o nazwie "Ukryte skarby Hubble'a" przez Judy Schmidt.

Więcej informacji:


Źródło: NASA / Spacetelescope.org


Na zdjęciu:
Gromada galaktyk SDSS J1038+4849 działająca jako soczewka grawitacyjna i widoczny wokół niej pierścień Einsteina (łuki zniekształconych obrazów dalszych galaktyk). Źródło: NASA & ESA.

Reklama