Przejdź do treści

Chińska prywatna rakieta Kuaizhou-1A wynosi ładunek na orbitę

Z kosmodromu Jiuquan w północno-zachodnich Chinach wystartowała rakieta Kuaizhou-1A prywatnego przedsiębiorstwa ExPace. W udanym locie orbitalnym wyniosła satelitę CentiSpace-1-S1.

Start odbył się w sobotę o 6:13 czasu polskiego. Nie wiadomo jakie jest przeznaczenie niewielkiego ładunku. Zostało jedynie powiedziane, że statek ten trafił na orbitę heliosynchroniczną, więc być może jest prototypowym satelitą obserwacji Ziemi.

Rakieta Kuaizhou-1A jest tanim i precyzyjnym systemem wynoszenia ładunków do masy 200 kg na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 700 km. Rakieta ma wszystkie trzy stopnie zasilane paliwem stałym. Poprzedni raz leciała ona w styczniu 2017, kiedy wyniosła satelitę teledetekcyjnego Jilin i dwa niewielkie ładunki standardu CubeSat.

Był to już 26. start chińskiej rakiety orbitalnej w tym roku. Następny planowany jest na 5 października, kiedy rakieta Długi Marsz 3B powinna wynieść kolejną parę satelitów nawigacyjnych Beidou.

Źródło: NS

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Kuaizhou-1A, startująca z kosmodromu Jiuquan z satelitą CentiSpace-1-S1. Źródło: Xinhua/Yang Xiaobo.

Reklama