Przejdź do treści

Chiny wysyłają na orbitę satelitę obserwacyjnego Gaofen-5

Z kosmodromu Taiyuan w Chinach wystartowała rakieta Długi Marsz 4C z satelitą teledetekcyjnym Gaofen-5. To już 14. start rakietowy Chin w tym roku.

Rakieta wystartowała we wtorek o 20:28 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i cywilny ładunek został wypuszczony na orbitę heliosynchroniczną.

Gaofen-5 to kolejny chiński cywilny satelita obserwacyjny należący do serii zapoczątkowanej w 2010 roku. Celem programu CHEOS (ang. China High-Resolution Earth Observation System) jest dostarczenie globalnych obrazów Ziemi w czasie rzeczywistym na potrzeby rolnictwa, minimalizowania szkód klęsk żywiołowych, ochrony środowiska i bezpieczeństwa państwowego.

Wysłany we wtorek satelita Gaofen-5 posiada sześć użytecznych ładunków: urządzenia obrazujące w wielu pasmach światła widzialnego i podczerwieni, instrument do monitorowania gazów cieplarnianych, urządzenie do profilowania atmosfery, kierunkowa kamera polaryzacyjna do pomiaru właściwości chemicznych chmur i aerozoli czy instrument monitorowania środowiska, zdolny do profilowania warstwy ozonowej 

Był to już 14. chiński start orbitalny w tym roku. Tym samym kraj ten powrócił na pozycję lidera pod względem startów, wyprzedzając Stany Zjednoczone.

Następny planowany start rakietowy na świecie odbędzie się w czwartek z Cape Canaveral na Florydzie. Zadebiutuje tam najnowsza wersja rakiety Falcon 9, wynosząc pierwszego satelitę telekomunikacyjnego dla Bangladeszu.

Źródło: Xinhua/NS

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 4C startująca z satelitą obserwacyjnym Gaofen-5. Źródło: Xinhua/Jin Liwang.

Reklama