Przejdź do treści

Czy pożar lasu w Czarnobylu wpłynął na jakość powietrza w Polsce?

Pożar lasu w Czernobylu

IMiGW PIB (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy) wydał 4 maja 2020 roku komunikat na temat wpływu pożaru lasu w Czarnobylu na jakość powietrza w Polsce. Dane zostały uzyskane z satelity Sentinel-5P w ramach projektu Sat4Envi.

4 kwietnia, kilka minut po wybuchu pożaru lasów w okolicach Czarnobyla, czujnik satelity Sentinel-5P (mierzy całkowitą zawartość tlenku węgla w atmosferze) zarejestrował wzrost zawartości CO w atmosferze (kolor czerwony). Jednak dane uzyskane z satelity w kolejnych dniach wskazywały, że do 13 kwietnia warunki pogodowe uniemożliwiały przemieszczanie się chmury zanieczyszczeń w kierunku zachodnim. Smuga z czujnika TROPOMI aż do czasu ugaszenia pożaru kierowała się na terytorium Ukrainy i Białorusi. Zatem pożar lasu w Czarnobylu w żaden sposób nie wpłynął na jakość powietrza w Polsce, a ewentualne zanieczyszczenia nam nie zagrażają.

Satelitę Sentinel-5P umieszczono na orbicie Ziemi 13 października 2017 roku. Jest to pierwszy satelita z serii Copernicus, przeznaczony do monitorowania naszej atmosfery. Na jego pokładzie znajduje się m.in. czujnik TROPOMI, który mierzy całkowitą zawartość tlenku węgla w atmosferze.

Dane do analizy zostały uzyskane w ramach projektu Sat4Envi, realizowanego przez IMGW-PIB przy współudziale Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polskiej Agencji Kosmicznej i Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH.

Komunikat zostało opracowany w Zakładzie Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB przez Monikę Hajto i Bożenę Łapetę.

Źródło: IMGW PIB

Reklama