Przejdź do treści

Delta II wynosi amerykańskiego satelitę pogodowego JPSS-1

Z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii wystartowała po raz przedostatni rakieta Delta II. Wyniosła na orbitę polarną amerykańskiego satelitę meteorologicznego następnej generacji JPSS-1.

Relacja ze startu


Rakieta podniosła się ze stanowiska startowego SLC-2 w Vandenberg o 11:47 polskiego czasu w sobotę. Na początku rakietę zasilał silnik dolnego stopnia RS-27A oraz sześć z dziewięciu rakiet pomocniczych na paliwo stałe. Już 32 sekund od startu rakieta przekroczyła prędkość dźwięku. Po około półtorej minuty od startu rakiety pomocnicze odpalone na początku zaczęły się odłączać. Ostatnie trzy rakiety pomocnicze zostały odpalone i odpadły dopiero po 2 minutach i 12 sekundach.

Dolny stopień rakiety działał do 4 minut i 24 sekund od startu. Później do pracy przystąpił górny stopień z silnikiem AJ10-118K. Po 10 minutach i 38 sekundach od startu rakieta znalazła się zładunkiem na wstępnej orbicie eliptycznej. Po fazie dryfu nastąpiło drugie odpalenie, które ustawiło statek na orbicie kołowej o wysokości 822 km i inklinacji 98,7 stopni. JPSS-1 został wypuszczony 57 minut i 30 sekund po starcie.

Następnie rakieta wykonała trzecie odpalenie ustawiając się na orbicie do wypuszczenia 5 akademickich satelitów standardu CubeSat z USA i Australii. Ich wypuszczenie nastąpiło godzinę i 21 minut od startu misji.

O satelicie


JPSS-1 to satelita meteorologiczny następnej generacji, umożliwiający prognozowanie pogody oraz monitoring środowiska. Uzupełnia program satelitów geostacjonarnych, oferując rzadsze, ale dokładniejsze odczyty parametrów ziemskiej atmosfery.

Do głównych celów satelity należą: dokładna obserwacja zjawisk pogodowych, dostarczanie danych atmosferycznych, dostarczanie obrazów pożarów, aktywności wulkanicznej, obserwacja wycieków ropy naftowej oraz długoterminowa obserwacja klimatyczna.

Satelita JPSS-1 bazuje na kompozytowej platformie BCP-2000 firmy Ball Aerospace. Na platformie zamontowano 5 instrumentów naukowych: urządzenie obrazujące w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni VIIRS, sondę atmosferyczną na podczerwień CrlS, system badania współczynnika odbicia promieni słonecznych od powierzchni Ziemi CERES, sondę mikrofalową ATMS oraz zestaw do mapowania i profilowania zawartości ozonu w atmosferze OMPS.

Całość ważyła przy starcie 2 540 kg. JPSS-1 został zaprojektowany do działania przez minimum 7 lat. Satelita komunikuje się ze światem zewnętrznym przy pomocy anteny pasma Ka i jest wyposażony w terminal umożliwiający przekazywanie danych do satelitów pośredniczących amerykańskiego systemu TDRSS.

O programie


Program satelitów JPSS (Joint Polar Satellite System) ma swoje korzenie w programie NPOESS, który został powołany do życia w 1994 roku w celu połączenia systemów meteorologicznych NASA, Amerykańskiej Narodowej Służbie Oceanicznej i Meteorologicznej NOAA oraz Sił Powietrznych USA. Z prób nic jednak nie wyszło i zachowano oddzielenie tych programów i w 2010 roku zainicjowano cywilny JPSS.

Obecnie planuje się operację dwóch satelitów na orbitach polarnych. Dziś wystartował JPSS-1, a w 2022 roku planowany jest start JPSS-2. W 2028 roku ma być ustalony następca programu.

Źródło: ULA/SFN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Delta II startująca z bazy Vandenberg z satelitą meteorologicznym JPSS-1. Źródło: NASA.

Reklama